Schmarcz: Poláci nejsou jako Češi. V jejich prezidentské volbě jde o skutečné hodnoty

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Konzervativci a liberálové si to v polských prezidentských volbách rozdávají na férovku. Komunisté, stejně jako další extremisté nedostali šanci. Druhé kolo mezi dosavadní hlavou státu Andrzejem Dudou a jeho vyzyvatelem Rafałem Trzaskowskim zřejmě bude těsné. Ať už ale vyhraje kterýkoli z nich, půjde o hodnotovou volbu mezi dvěma dobrými variantami. Polákům to zatím můžeme jen tiše závidět.

Liberální média líčí zápas mezi kandidátem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Dudou a nominantem opoziční Občanské platformy (OP), varšavským starostou Trzaskowskim, málem jako osudové rozhodování mezi autoritářstvím a svobodou. Jenomže to je falešný obraz. V Polsku v posledních letech neprohrává demokracie, ale liberálové. Předtím vládli a nejspíš zase vládnout budou. Dokud byli u moci, také prováděli řadu věci, za které je dnes Kaczynski a spol. na tapetě – například zásahy do justice. Jen se o tom tolik nepsalo, protože to dělali ti „hodní“.

Pravdou je, že styl PiS je nekompromisní. Jenomže takoví jsou Poláci, kteří se na rozdíl od nás neřídí heslem, že „nikdo nesmí úplně prohrát a nikdo úplně vyhrát“, v hymně se neptají, kde je jejich domov, ale drsně prohlašují, že Polsko ještě nezahynulo a v druhé světové válce by se nechali radši pobít, než by se vzdali. Jejich liberálové také nejsou žádné slečinky a třeba Donald Tusk měl dost ostré lokty na to, aby si v Bruselu vybojoval druhé funkční období coby předseda Evropské rady navzdory mínění polské vlády.

Půr: Mediální trh pomoc potřebuje, včetně malých vydavatelů. Měla by se narovnat pravidla

sinfin.digital