Scheinherr Pražanům sliboval levnou MHD bez vedra a zápachu, teď jim zdraží „socku“ i auta

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Pamatujete ještě? „Pražská MHD by nás měla dostat na místo včas a levně,“ sliboval Pražanům v posledních volbách „garant“ dopravy Prahy sobě Adam Scheinherr. A teď, když už je primátorským náměstkem, tak Pražanům říká pravý opak. Tedy dražší MHD.

O jeho návrhu nejdřív informoval deník E15, který pracoval s materiálem, podle něhož by roční kupon na městskou dopravu zdražil z 3 650 korun až na pět a půl tisíce. Schneinherr to pod tlakem velké kritiky dnes popřel a přišel s tím, že to bude „jen“ o 365 korun každý rok. A k tomu se zdraží jednorázové jízdné, upraví systém slev a zvýší cena parkovacích karet. Je to vůbec povedený plán: řidiče, které chce nahnat do MHD, trestá dražším parkováním, současně jim ale zdražuje i MHD.

Ano, Scheinherr překvapuje často a rád. Řekněme, že prostě rozdává radost. Tentokrát ale nepřekvapil jen koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a lidovci), jimž už v koalici zbývají jen samá překvapení, ale i Piráty. Tedy spřízněnou politickou krev. „Variantu drasticky vyšší ceny ročního kupónu MHD pro 330 tisíc Pražanů nepovažuji za správnou,“ komentoval původní informaci o 5500 Kč stínový primátor Pirátů Jakub Michálek, jenž Prahu řídí za Zdeňka Hřiba obamovsky „zezadu“. 

„Úplně se zbláznil. Ani náhodou,“ říká k tomu pro změnu člen Spojených sil, jenž nechce být jmenován. Proti dramatickému zdražení jsou jak pražští lídři TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil a Hana Marvanová, tak i lidovci. Ti dokonce mají usnesení, že chtějí kvůli koronaviru zachovat cenu MHD a naopak zlevnit modré zóny, které chce Scheinherr taky zdražit. Právě jejich pražský lídr Jan Wolf totiž v roce 2015 prosazoval současnou cenu ročního kuponu MHD, která stojí symbolických deset korun na den. Ta navíc přinesla skutečný efekt. Když předchozí pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice zlevnila roční kupon z téměř pěti tisíc korun na dnešních 3 650 korun, koupilo si ho najednou o 100 tisíc lidí víc.

Češi v karanténě přijdou na podzim o právo volit. Je nejvyšší čas to řešit!

sinfin.digital