Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seehofer by Německu i EU rád vnutil tvrdost vůči uprchlíkům. Pouhé represe ale nic neřeší. Komentář Igora Záruby

Seehofer by Německu i EU rád vnutil tvrdost vůči uprchlíkům. Pouhé represe ale nic neřeší. Komentář Igora Záruby

Jako by nebylo už dost, přenechat koaliční sociální demokracii (SPD) federální ministerstvo financí. Nyní nemá křesťansko-demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové ani rezort vnitra, kde usedl Horst Seehofer, dlouholetý předseda sesterské CSU z Bavorska. Čili politik, který - když přijde řeč na příliv mimounijních běženců do Německa - ví, oč jde. Bohatý jih německé federace má z posledního dva a půl roku s imigranty bohaté zkušenosti, a to jak ve směru do Spolkové republiky, tak pryč z ní.

Ještě horší je, že se Seehofer ohání jakýmsi bavorským receptem, který má platit nejenom pro celé Německo, nýbrž také pro Evropskou unii, jak se nechal čerstvě slyšet. Seehoferova myšlenka, že by se EU měla na omezený čas vzdát volného pohybu osob a zavést vnější hraniční kontroly, dělá vlny a debata kolem ní začíná žít vlastní životem.

Nicméně platí, že dosavadní lídr CSU vychází z přesvědčení, že kupříkladu německá federace nemůže převzít větší odpovědnost za uprchlickou politiku (zejména za vracení osob a celých rodin), než má. Proto onen požadavek, aby se více snažil celý kontinent - a v Německu jednotlivé spolkové země. Jako Bavorsko.

Platí, že Německo zavedlo jako první členský stát v září 2015, kdy celá imigrační vlna udeřila, jako první v Schengenu kontroly při vstupu na své území. Stalo se na hranici s Rakouskem. Následovaly rakouští sousedé, Dánsko, Švédsko a Norsko, přání Evropské komise navzdory. Jinými slovy, Bavoři viděli jako jedni z prvních na vlastní oči, co se děje, spočítali si, co přijde a rozhodli se zakročit. Po dohodě s Berlínem a proti představám Vídně.

Osm set hostů, kteří byli přítomni minulý čtvrtek při Seehoferově nástupu do úřadu, si to bylo bezesporu vědomo. První kroky nového ministra je mohly přesto překvapit. Svou instituci nechává instituci rozšířit o odbory Výstavba a Domov, což je podle některých zbytečný krok. A pak je tady onen bavorský masterplan, který sice vychází z tamní zkušenosti, ale má slabiny.

Už samotné motto „Německo má být bezpečné jako Bavorsko” budí vášně. Druhým předmětem kritiky je, že na prvním místě Seehoferovy běženecké agendy nejsou pravidla pro přijímání utečenců, kdežto regule pro jejich odsun. Protože ač by Mnichov chtěl, v tomto ohledu premiantem není. Otázkou je, proč se tedy za něj vydává…

Vloni opustilo Spolkovou republiku nedobrovolně 24 tisíc nově příchozích, o dva tisíce méně než v roce 2016. Má to logiku, neboť zájemců o přijetí bylo rovněž méně. Statistiky ovšem připomínají, že zhruba 200 tisíc imigrantů ve federaci zůstává, třebaže měli pokračovat dál. To je jeden problém.

Druhý je bavorský. V roce 2015 odmítli a vrátili tamní úředníci 4195 žadatelů, předloni 3310 a minulý rok 3282. Trend je opět sestupný. Jenže platí, že v mnoha případech nebylo vypovězení možné, protože dotyční neměli pasy nebo o ně nejevily zájem země, odkud prchali. A odmítly spolupracovat. Sám Seehofer o loňských prázdninách připustil, že „odejito” mělo být daleko více osob, než se daří v praxi.

Bavoři proto vyvinuli, v porovnání se zbytkem Německa, na běžence o to větší tlak. Výsledek? Údajně 13 100 lidí, kteří odešli dobrovolně. O čísle se dá spekulovat, o dobrovolnosti pochybovat: očití svědci popisují vyhošťování z nemocnic a škol za přítomnosti dětí.

Pokud má toto být model budoucnosti pro Německo, vyslovují už teď mnozí politici NE. Na jejich stranu se přidávají bezpečnostní složky. Seehoferovi doporučují, aby se místo represím věnoval písku v motoru: smlouvám se státy, odkud utečenci přicházejí, a které od nich dávají ruce pryč. Jinak řečeno, přesně toto je úkol pro federaci, kterou ministr zpochybňuje. Jde o dost zásadní rozkol ve vnímaní tématu. Sporný je navíc důraz na vyšší početní úspěšnost při vracení, neboť případy je třeba posuzovat individuálně, třeba z hlediska společenské nebezpečnosti.

Bude zajímavé sladovat, nakolik se z těchto varování Seehofer poučí. Svou autoritou, způsoby vystupování a robustním zjevem se do jisté míry prosadit může. Bude-li však příliš razit cestu „Bavorsko náš vzor!”, brzy narazí. A veškerá jeho domácí zkušenost se mu na spolkové úrovni stane koulí na noze.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1