Senát shodil pod stůl Babišův „populistický nesmysl“. Na hlouposti nemáme čas, je třeba začít řešit skutečné problémy

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Senát dle očekávání hodil pod stůl populistický nesmysl se zmrazením platů politiků na pět let. Odcházející premiér mluví o nehoráznosti. Má to popletené. Nehorázně jednal on, když těsně před volbami vytasil ten demagogický návrh v naději, že odvrátí prohru. Poslanci nastupující koalice byli „pouze“ zbabělí. Schopní státníci řeší skutečné problémy lidí a nemusejí se jim podbízet laciným sebemrskačstvím.

Platy ústavních činitelů nejsou u nás kdovíjak vysoké. Poslanci berou asi dvou a půl násobek průměrné mzdy. Což je v Evropské unii spíše podprůměr. Ale to není podstatné. Pokud někdo chce, aby dostávali méně, ať změní koeficienty, podle kterých se vypočítávají odměny ústavních činitelů (tedy i soudců). Ne, že se bude neustále zasahovat do automatického mechanismu, kdy se politikům zvyšují (či snižují) odměny podle toho, jak si polepší (či pohorší) všichni občané. Čili „dýchají“ s ekonomikou. To je snad fér, ne?

Tvrzení, že poslanci, senátoři a vláda mají být v těžké chvíli „solidární“ s lidem, je absurdní, protože oni už solidární jsou, a kdyby mzdy klesaly, klesnou i ústavním činitelům. Opakované zmrazování a snižování platů politiků jen zbytečně vyvolává zlou krev („hele, kolik berou!“), mate veřejnost (po rozmrazení logicky odměny skočí najednou o víc, protože doženou růst mezd v národním hospodářství) a hlavně – tento populismus odvádí pozornost od daleko důležitějších otázek.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je zmrazení platů politiků „pseudotéma“?
  • Proč to chtěl Andrej Babiš prosadit?
  • A proč je dobře, že to Senát zatrhnul?
sinfin.digital