Senátní volby jako bod obratu: Babišovo ANO míří do izolace. Komentář Vratislava Dostála

Vratislav Dostál

13. 10. 2018 • 09:00

Je to už skoro banální konstatování: hnutí ANO neumí volby do Senátu, což se potvrdí také dneska odpoledne. Přestože se jeho zástupců dostalo minulý týden do druhého kola deset, je krajně nepravděpodobné, že jich vyhraje byť jenom polovina. Realistický odhad je zisk dvou až tří mandátů, dost dobře možné ale také je, že se bude muset spokojit jenom s jedním, anebo že odejde z voleb na hlavu poražené a nezíská ani ten jeden. V každém případě budou letošní senátní volby s ohledem na dominantní pozici ANO v české politice nesporně interpretovány jako neúspěch.

A také důkaz jeho stále izolovanějšího postavení. Ostatně podobný scénář nastal už před dvěma roky. Tehdy se do druhého kola dostalo dokonce čtrnáct kandidátů hnutí ANO, mandát ale brali pouze tři z nich. Důvod je prostý: dvoukolová většinová volba má tendenci upřednostňovat středově situované osobnosti, které mají potenciál oslovit před druhým kolem také voliče poražených kandidátů. A v tomto ohledu platí, že Babiš a jeho lidé nemají kde brát. Leda tak u komunistů a sociálních demokratů. Jejich voličská báze je ale právě kvůli posunu Babišova hnutí doleva natolik marginalizovaná, že mu již neskýtá příliš prostoru pro růst hlasů.

Zároveň je prakticky vyloučené, že by jeho kandidáty v nějaké masivnější formě podpořili voliči ostatních stran. Je tomu přesně naopak, hnutí ANO čelí bloku složeného ze tří politických proudů: 1. KDU-ČSL, STAN a TOP 09, tedy stran, které disponují na celostátní úrovni v součtu podporou okolo patnácti procent hlasů a které bude logika české politiky tlačit do stále těsnější spolupráce nejen na komunální úrovni; 2. ODS, která je aktuálně nejsilnější alternativou Babišova politického projektu, což lze doložit také výsledkem prvního kola senátních voleb; 3. Pirátů, tedy aktuálně druhé až třetí nejsilnější strany české politiky.

V součtu disponují tyto tři politické proudy téměř padesáti procentní podporou veřejnosti. A podstatné v danou chvíli nemusí být ani tak to, že si lze jen stěží představit jejich společné vládnutí, nýbrž fakt, že ani jedna z těchto formací nepřipouští jakékoli spojenectví s hnutím ANO. Je tomu přesně obráceně: tak či onak lze všechny označit za principiální odpůrce hnutí ANO a především jeho předsedy. A pokud se zároveň potvrdí teze, dle které je odměnou každému, kdo kývne na spolupráci s Babišem, pokud ne zničení, tak aspoň marginalizace, bude mít předseda nejsilnější politické strany po příštích sněmovních volbách celkem velký problém.

Nejzajímavější bitvy o Senát (druhé kolo)

Dost dobře totiž může zjistit, že ač vyhraje volby, nemá s kým vládnout. Bude čelit problému, kterému se v politologii říká nulový koaliční potenciál. Něco o tom ví třeba Jiří Paroubek, který sice dovedl v roce 2010 sociální demokraty k vítězství, avšak po volbách zjistil, že nemá s kým sestavit většinovou vládu. Na Slovensku zase něco podobného zažil v roce 1998 Vladimír Mečiar a jeho HZDS. A byl to také, podobně jako u Paroubka, počátek jeho politického konce. Zkrátka a dobře: pokud dlouhodobě všechny své protivníky označujete za zkorumpovanou hydru, kterou je třeba zničit, zároveň vymažete z politické mapy každého, kdo je s vámi ochoten spolupracovat, horko těžko to může skončit jinak než izolací.

A hegemonem v politice není pouze ten, koho podporuje nejvíc voličů, nýbrž především takové osobnosti, jež disponují schopnosti integrovat rozličné politické proudy a být tak součástí hlasovacích většin. Tendence je v tomto ohledu zřejmá, přestože řádný termín sněmovních voleb je ještě pořád daleko a my nevíme, co vše jí může umocnit, případně zvrátit. Jisté naopak už teď je, že v horní komoře po volbách posílí opoziční formace. Nejvíc mandátů ztratí ČSSD, vítězství bude podle všeho slavit ODS a nejsilnějším klubem budou příští dva roky v Senátu disponovat lidovci. Zcela jistě uspěje také několik kandidátů Starostů. A Babiš, podobně jako ČSSD a KSČM, ostrouhá. Zpětně možná budeme letošní volby označovat za bod obratu.

SDÍLET