Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Senátní volby jako bod obratu: Babišovo ANO míří do izolace. Komentář Vratislava Dostála

Senátní volby jako bod obratu: Babišovo ANO míří do izolace. Komentář Vratislava Dostála

Je to už skoro banální konstatování: hnutí ANO neumí volby do Senátu, což se potvrdí také dneska odpoledne. Přestože se jeho zástupců dostalo minulý týden do druhého kola deset, je krajně nepravděpodobné, že jich vyhraje byť jenom polovina. Realistický odhad je zisk dvou až tří mandátů, dost dobře možné ale také je, že se bude muset spokojit jenom s jedním, anebo že odejde z voleb na hlavu poražené a nezíská ani ten jeden. V každém případě budou letošní senátní volby s ohledem na dominantní pozici ANO v české politice nesporně interpretovány jako neúspěch.

A také důkaz jeho stále izolovanějšího postavení. Ostatně podobný scénář nastal už před dvěma roky. Tehdy se do druhého kola dostalo dokonce čtrnáct kandidátů hnutí ANO, mandát ale brali pouze tři z nich. Důvod je prostý: dvoukolová většinová volba má tendenci upřednostňovat středově situované osobnosti, které mají potenciál oslovit před druhým kolem také voliče poražených kandidátů. A v tomto ohledu platí, že Babiš a jeho lidé nemají kde brát. Leda tak u komunistů a sociálních demokratů. Jejich voličská báze je ale právě kvůli posunu Babišova hnutí doleva natolik marginalizovaná, že mu již neskýtá příliš prostoru pro růst hlasů.

Zároveň je prakticky vyloučené, že by jeho kandidáty v nějaké masivnější formě podpořili voliči ostatních stran. Je tomu přesně naopak, hnutí ANO čelí bloku složeného ze tří politických proudů: 1. KDU-ČSL, STAN a TOP 09, tedy stran, které disponují na celostátní úrovni v součtu podporou okolo patnácti procent hlasů a které bude logika české politiky tlačit do stále těsnější spolupráce nejen na komunální úrovni; 2. ODS, která je aktuálně nejsilnější alternativou Babišova politického projektu, což lze doložit také výsledkem prvního kola senátních voleb; 3. Pirátů, tedy aktuálně druhé až třetí nejsilnější strany české politiky.

V součtu disponují tyto tři politické proudy téměř padesáti procentní podporou veřejnosti. A podstatné v danou chvíli nemusí být ani tak to, že si lze jen stěží představit jejich společné vládnutí, nýbrž fakt, že ani jedna z těchto formací nepřipouští jakékoli spojenectví s hnutím ANO. Je tomu přesně obráceně: tak či onak lze všechny označit za principiální odpůrce hnutí ANO a především jeho předsedy. A pokud se zároveň potvrdí teze, dle které je odměnou každému, kdo kývne na spolupráci s Babišem, pokud ne zničení, tak aspoň marginalizace, bude mít předseda nejsilnější politické strany po příštích sněmovních volbách celkem velký problém.

Nejzajímavější bitvy o Senát (druhé kolo)Nejzajímavější bitvy o Senát (druhé kolo)autor: Info.cz

Dost dobře totiž může zjistit, že ač vyhraje volby, nemá s kým vládnout. Bude čelit problému, kterému se v politologii říká nulový koaliční potenciál. Něco o tom ví třeba Jiří Paroubek, který sice dovedl v roce 2010 sociální demokraty k vítězství, avšak po volbách zjistil, že nemá s kým sestavit většinovou vládu. Na Slovensku zase něco podobného zažil v roce 1998 Vladimír Mečiar a jeho HZDS. A byl to také, podobně jako u Paroubka, počátek jeho politického konce. Zkrátka a dobře: pokud dlouhodobě všechny své protivníky označujete za zkorumpovanou hydru, kterou je třeba zničit, zároveň vymažete z politické mapy každého, kdo je s vámi ochoten spolupracovat, horko těžko to může skončit jinak než izolací.

A hegemonem v politice není pouze ten, koho podporuje nejvíc voličů, nýbrž především takové osobnosti, jež disponují schopnosti integrovat rozličné politické proudy a být tak součástí hlasovacích většin. Tendence je v tomto ohledu zřejmá, přestože řádný termín sněmovních voleb je ještě pořád daleko a my nevíme, co vše jí může umocnit, případně zvrátit. Jisté naopak už teď je, že v horní komoře po volbách posílí opoziční formace. Nejvíc mandátů ztratí ČSSD, vítězství bude podle všeho slavit ODS a nejsilnějším klubem budou příští dva roky v Senátu disponovat lidovci. Zcela jistě uspěje také několik kandidátů Starostů. A Babiš, podobně jako ČSSD a KSČM, ostrouhá. Zpětně možná budeme letošní volby označovat za bod obratu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1