„Šílený profesor“ znovu zasahuje. Média ukazují, jak se opravdu šíří pandemie

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Médiím pandemie přejí, takže teď znovu vytáhla svého „profesora zkázy“. A ten jako obvykle nezklamal. V pořadu Jaromír Soukup LIVE vyzval „šílený“ profesor Jaroslav Flegr kvůli koronaviru k nasazení armády. A na CNN Prima News, kde pro změnu strašil desetitisíci mrtvých, byl dokonce tak hustý, že před ním z debaty radši utekl i druhý koronavirový antihrdina médií, popírač roušek a pro změnu docent Roman Šmucler.

Obojí by samozřejmě byla legrace, kdyby nešlo o vir, který lidem skutečně umí pomoci od života. Máloco proto ukazuje selhání médií během pandemie právě tak jako popularizace nejen parazitologa Flegra. Ten prý umí odhadnout inteligenci mužů (žen ne) na dálku pouze z fotky. Jestli ho tedy můžu s dovolením vědecky vykrást, pak i já umím z jeho šílené gestikulace a mimiky v televizi odhadnout, že nejspíš bude „šílený“. „Musí se povolat armáda, musí se povolat lidi,“ strašil například u Soukupa.

Ano, Soukupova televize je právě pro podobné typy dělaná. Buď prodává slzy nebo strach, nic moc mezi tím nezná. V podvečer Honza Musil a večer pak Flegr. Když tedy v TV Barrandov lehce vykolejený profesor posílá vojáky, aby v populaci hledali nakažené, tak to vlastně nikoho nepřekvapí. Jenže Flegra samozřejmě v době obnoveného strachu ochotně vytěžila i o něco serióznější CNN Prima News. „Roste to šíleným způsobem a pakliže se nešlápne na brzdu, bude katastrofa, budou opravdu tisíce mrtvejch, možná desetitisíce mrtvejch,“ varoval mimo jiné Flegr.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

Jen pro informaci: k dnešku u nás v souvislosti s koronavirem zemřelo 531 lidí. A Flegr taky není žádný epidemiolog, ale parazitolog. V rámci svého evolučního bádání zjistil i to, že hnědoocí muži jsou prý důvěryhodnější než ti modroocí, za což mu mimochodem děkuju. Jedním z milionů „epidemiologů“, které nám kromě jiného dal koronavirus, se prostě stal tak, že začal strach z viru šířit na Facebooku, kde rád mluví se svým kocourem Micíkem. A to obvykle bývá nejkratší cestou do televize, jak víme. „Tohle není doba na spekulace a show,“ řekl proto Šmucler a z pořadu Pavlíny Wolfové na CNN Prima News radši odešel.

A že dobře udělal. I Šmucler sice umí ohledně koronaviru tvrdit muziku, jen z druhé strany než Flegr. I on nicméně pochopil, že mediální koronavirové šílenství má své meze. A že proto lidé jako Flegr nemají v médiích co vystupovat jako experti na pandemii a že by mu svou účastí v debatě jen dodal legitimitu. Nebo příčetnost, chcete-li, protože doba je fakt bláznivá. A nejvíc ze všeho se jako obvykle zbláznila některá média. Ta honí vládu za to, že nemá koronavirus pod kontrolou, současně ale situaci permanentně zhoršují tím, že dokola dávají hlas lidem jako Flegr nebo Šmucler.    

Covidové autority vs. „autority“: Proč dnes radí v Česku instalatéři elektrikářům

Prvně jmenovaný šíří poplašný strach, čímž pomáhá ničit ekonomiku, před jejímž ruinováním kvůli koronaviru varuje. Druhý zase popírá smysl roušek. Ano, i lidé jako Flegr a Šmucler si v médiích zaslouží svůj hlas. A zvlášť když Šmuclera na jaře poslala TOP 09 do Ústředního krizového štábu. Jen novináři nemají sloužit jako jejich hlásná trouba, ale naopak případná korekce jejich mnohdy extrémních a amatérských názorů. Protože když před profesorem Flegrem z televize utíká i docent Šmucler, tak je fakt zle.

SDÍLET
sinfin.digital