Silná káva od Hřiba. Pražský primátor čelí kritice za papalášství

GLOSA PETRA HOLCE | Pusťte nás na ně, my nejsme žádní papaláši a s námi přichází transparentnost. Zhruba to Piráti slibovali lidem nejen v pražských volbách. Teď čelí primátor Zdeněk Hřib sám kritice za papalášské manýry. 

Není to tak dávno, co pražský primátor čelil palbě kritiky za rekordně početnou a drahou suitu poradců, kteří měsíčně stojí městskou pokladnu zhruba půl milionu korun. A právě nyní, v době koronaviru, přichází kávička za téměř 102 tisíc korun. Přitom právě Hřib už před podzimním lockdownem upozorňoval, že Praha kvůli koronaviru přijde o nějakých dvanáct miliard korun. A naordinoval magistrátu utahování opasků, jak se romanticky říkalo v devedesátých letech.

Teď to samozřejmě bude víc, protože v téhle částce ještě není současný lockdown. A co na to sám Hřib, mistr PR gest a symbolů? Nechá koupit kávovar za téměř sto dva tisíc korun! Doufejme, že aspoň dělá slušné kafe a že nás na něj primátor třeba v rámci pirátské transparentnosti někdy i pozve, když už je to teď venku. Navíc je pravda, že je vlastně nás všech Pražanů, když ho platíme. Nebo ne? 

Vítěz MasterChef Roman bude vařit u mě. Hosté vám musí věřit, že je rádi vidíte, říká Punčochář

„Děkuji za upozornění, podnět byl předán ředitelce úřadu a očekávám, že budou vyvozeny personální důsledky. Nešlo v žádném případě o poptávku z kanceláře primátora,“ odpověděl primátor deníku Blesk s tím, že takhle drahé nákupy prý schvalují samostatně ředitelé příslušných odborů. Škoda jen, že ho prozrazuje objednávka kávovaru, kde se tahle mašina objednává právě pro kancelář primátora.

„Budeme se na něj primátora ptát. V době, kdy chybí miliardy v městském rozpočtu, mi to připadá nehorázné. Má to silnou symboliku, která ukazuje, že papaláši pijí víno a po ostatních chtějí, aby pili vodu a ještě šetřili,“ řekl Blesku Jiří Pospíšil, šéf Spojených sil pro Prahu, které Piráti v koalici nejspíš úplně zničí.  

Důležitější otázka je, co všechno Pirátům projde u voličů. V Praze totiž už dva roky permanentně dokazují, že jsou sice obávaná opoziční gerila, nikdy ale nemůžou vládnout, protože ve vládě si nevystačíte s „komprem“. Ironie je, že čím horší to na pražském magistrátu je, tím víc Pirátům rostou i v Praze volební preference. S Piráty proto možná přišel i nový typ voliče, který ocení Hřibův kávovar. Třeba si řekne, že Piráti zmodernizovali pražský magistrát tím, že z něj vymetli starého bolševického „turka“.    

SDÍLET
sinfin.digital