Šiřitel zkázy Kubek znovu děsil u Moravce. Totální lockdown zaslouží hlavně on sám

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Koronavirus stvořil spoustu mediálních hvězd, které naplnily warholovskou předpověď o patnácti minutách slávy pro každého: „šíleného“ profesora Flegra, co se radí s kocourem; zubaře Šmuclera, co se v noci radí s webem; Lenku Tarabovou, podle které je to spiknutím miliardářů... Poslední dobou je ale všechny trumfuje šéf České lékařské komory Milan Kubek. Vrcholem bylo jeho vystoupení v posledních Otázkách Václava Moravce.

Kubek jako by poslední dobou z ČT neodcházel, ke koronaviru tu mluví skoro denně. Ano, zastupuje lékaře a právě oni s virem bojují, takže mu určitý hlas logicky náleží… Kdyby ovšem nevystupoval spíš jako politik a lobbista za své vlastní zájmy než lékař, což je mimochodem jeho permanentní problém. 

Kubkovo poslední vystoupení v OVM znovu ukázalo, co je s koronavirem mediálně špatně: stvořte si svůj vlastní koronavirový „brand“ a média jsou vaše, protože z podstaty potřebují střet. Za každou cenu. 

Ministr zdravotnictví Blatný v debatě uvedl statistiku ÚZIS, že koronavirus přímo zabíjí jen asi třicet procent lidí evidovaných v kategorii „zemřel s covidem“, zatímco u zbytku se nepovažuje za jedinou příčinu smrti. Šiřitel koronavirové apokalypsy Kubek to označil za „blábol“ a ministra obvinil, že situaci lakuje na růžovo. Načež se k němu přidal i moderátor Moravec a zcela vážně se Blatného zeptal, jestli se veřejnosti omluví za „bagatelizaci tolika tragédií“. Ať žije šílenství! 

Kubek samozřejmě není žádný mediální amatér, na svém osobním „brandu“ maká už dlouho. Téměř dvacet let lobuje sám za sebe na demonstracích i ve sněmovně a všude, kde je potřeba. Zatímco kdysi lékaři bojovali za desetiprocentní zvýšení platů, on si coby jejich „šéf“ nechal pro jistotu přidat rovnou o třetinu. Ve sněmovně zase kdysi řekl, že lékařky jsou profesně horší než lékaři a že je problém, že je jich u nás víc. Snad se bál, že mu nějaká dýchá na záda.  

Teď si tedy Kubek pro změnu našel strašení covidem a už někdy od podzimu káže totální lockdown. Kubkovi je to samozřejmě úplně jedno: on cenu za restrikce osobně neplatí, stejně jako nikdy neplatil ani jiné věci. Za Kubka to prostě vždycky zaplatí někdo jiný. 

Navíc je ironie, že právě kazatelé koronatotality jako on můžou (společně s největšími popírači) za to, že lidé přestávají věřit smrtelnému nebezpečí viru a dodržovat i dílčí restrikce. Fanatismus totiž vždycky smrdí. 

Jakmile přestanete ctít oficiální statitiku jen proto, že se zrovna nehodí do vaší víry strašení, začnou lidé hledat spásu jinde. Třeba právě u zmíněných „popíračů“ covidu, kteří na to jdou z druhé strany a chtějí Česko naopak úplně otevřít, aniž by nějak řešili rizika. Navíc Kubek jako by skrz svůj fanatismus neviděl, že ani totální lockdown nic neřeší; třeba Izrael na podzim zavedl první a teď zavádí už druhý. A vir pořád nikam nezmizel…  

Zajímavé ale je, že se na to Kubka v televizi nikdo neptá. Prostě se to bere jako názor do debaty, protože někdo přece musí být k ministrovi v opozici. Přitom i mě – když už doma platíme TV poplatky - by místo Kubka zajímal názor někoho, kdo by do televize místo fanatismu přinesl rozumný názor na to, jak chytřeji vyvážit zdravotní a ekonomické riziko, aby se z nás všech brzo nestali ilegálové.

sinfin.digital