Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sjezd KSČM: Filip má nakročeno k obhajobě v obležení neostalinistů. Komentář V. Dostála

Sjezd KSČM: Filip má nakročeno k obhajobě v obležení neostalinistů. Komentář V. Dostála

Výsledek sobotního sjezdu KSČM je odhadnutelný ještě méně, než podobné akce ostatních politických stran. Důvod je prostý: udělat si obrázek o vnitrostranické dynamice KSČM je téměř nemožné. Ostatně komunikační možnosti subjektu, jehož členská základna má věkový průměr přes osmdesát let, jsou z povahy věci limitované. Navíc letos se o posty ve vedení strany uchází nebývalý počet kandidátů: celkem jich je přes třicet.

Přesto lze s jistou mírou opatrnosti odhadnout, jak to celé v sobotu v Nymburce dopadne: Vojtěch Filip naposledy post předsedy strany obhájí. 

Překvapení ale nelze vyloučit. Tím největším by bylo vítězství mladé europoslankyně Kateřiny Konečné v boji o předsednický post. Jakkoli by mohla do dění uvnitř v mnoha ohledech konzervativní a zpátečnické formace vnést jistou míru progresivních prvků, je už s ohledem na věkovou strukturu strany téměř vyloučené, že by ve volbě obdržela nadpoloviční většinu hlasů. Což však neznamená, že nemůže za jistých okolností uspět v boji o místopředsednické pozice.

Podstatně relevantnějšího protikandidáta má Filip v osobě stávajícího místopředsedy Josefa Skály, který je uvnitř strany nejvýraznějším reprezentantem stále sebevědomějšího proudu nostalgiků či neostalinistů. Dokladem budiž pozoruhodný rozhovor Skály pro INFO.CZ ze začátku tohoto týdne. Skála je svým způsobem rétorický virtuóz, který obratně využívá zahleděnosti velké části komunistů do minulosti. Ze všeho nejvíc ho tak lze označit za konzervativce velebícího reálný komunismus 70. a 80. let minulého století. 

Veřejnost si ale ke škodě komunistů tuto etapu českých dějin většinově spojuje s posrpnovou okupací, normalizačními čistkami, ekonomickou stagnací, kulturním úpadkem, případně s figurami jako byli Brežněv, Husák či Jakeš. Jak ale v pronikavém rozhovoru pro INFO.CZ upozornil politolog a znalec vnitřních poměrů KSČM Daniel Kunštát, Skála je po dlouhé době prvním protagonistou strany, který se rozhodl artikulovat latentní vnitrostranický spor pragmatiků a nostalgiků, navíc tak činí veřejně a s jasným cílem. Ovládnout stranu a otočit kormidlem zpět.

Ponechme nyní stranou, jak upozornil také Kunštát, že by straně tento manévr nejspíš nové voliče nepřitáhl. Komunisty totiž v posledních letech opouštějí především protestní voliči, pokud jde o ty ideologicky vyhraněné, kteří po straně požadují radikální doktrinální kritiku stávajících poměrů, ti KSČM zůstali věrní. Jinak řečeno: Skálův obrat do minulosti spočívající v renesanci normalizačních receptů – navíc už tehdy nefunkčních – aktuální problémy s úbytkem voličů KSČM vyřešit nepomůže. 

To však neznamená, že by Skála nemohl dneska Filipa porazit. Podle našich zjištění jsou jejich síly před sjezdem v zásadě vyrovnané. Oba nyní disponují podporou třiceti až čtyřiceti procent delegátů. Ke komu se případně přikloní zbytek v pravděpodobném druhém kole volby, lze dopředu jen stěží odhadovat. Hodně bude záležet na kandidátských projevech. Ve prospěch Filipa ale hovoří několik faktorů. Za prvé: mandát předsedy obhajuje, navíc v situaci, kdy komunisté vyjednávají téměř po třiceti letech poprvé o podílu na exekutivě. A nutno říct, že se Filip v tomto ohledu vskutku činí. Naposledy včera se nechal slyšet, že Andrej Babiš musí počítat s tím, že mu KSČM bude mluvit do obsazení některých resortů.

720p 360p
Komunisté vymírají tempem 7 lidí denně. Kolik jich bude za 20 let?

Tlak, který předseda komunistů soustavně na premiéra v demisi vyvíjí, nelze přitom číst jinak, než jako vzkaz delegátům sjezdu: hleďte, jak je naše strategie úspěšná, vracíme se na výsluní české politiky. Podobně lze interpretovat také vystoupení prezidenta Miloše Zemana na sjezdu. Ostatně Zeman bude prvním prezidentem od časů Gustava Husáka, který na sjezd komunistů zavítá. I tento moment bude uvnitř partaje interpretován jako další krok v úspěšném tažení současného vedení a jako důkaz legitimizace KSČM v české politice. 

A je skoro jisté, že Zeman Filipa podpoří. V neposlední řadě by nejspíš nebylo příliš prozíravé, pokud by se komunisté rozhodli uprostřed vyjednávání o vládě přepřahat. To vše hovoří pro Filipa. Delegáti ho zkrátka nechají dokončit rozdělanou práci. Jinak tomu ale bude při volbě místopředsedů. Zatím sice nevíme, kolik jich komunisté budou po sjezdu mít, ve hře jsou dva, tři nebo čtyři, skoro jisté ale je, že Filipa ve vedení obklopí Skála a jemu podobní. Neostalinisté si tak připraví půdu k brzkému vítězství.

Podle našich informací se navíc hraje o to, že by dneškem sjezd neskončil. Údajně se pracuje se scénářem přerušeného sjezdu, který bude pokračovat v listopadu, tedy po podzimních senátních a komunálních volbách. A pokud v nich komunisté opět ztratí pozice, nebudou mít neostalinisté důvod ovládnutí strany odkládat. Jinak řečeno: dnešní sjezd bude nejspíš intermezzem před odchodem Vojtěcha Filipa z čela strany. Za jeho nejpravděpodobnějšího nástupce můžeme označit Josefa Skálu. Otázkou tak není, zda se předsedou KSČM stane, nýbrž kdy. Dneska to nejspíš ještě nebude.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744