Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sjezd KSČM: Filip má nakročeno k obhajobě v obležení neostalinistů. Komentář V. Dostála

Sjezd KSČM: Filip má nakročeno k obhajobě v obležení neostalinistů. Komentář V. Dostála

Výsledek sobotního sjezdu KSČM je odhadnutelný ještě méně, než podobné akce ostatních politických stran. Důvod je prostý: udělat si obrázek o vnitrostranické dynamice KSČM je téměř nemožné. Ostatně komunikační možnosti subjektu, jehož členská základna má věkový průměr přes osmdesát let, jsou z povahy věci limitované. Navíc letos se o posty ve vedení strany uchází nebývalý počet kandidátů: celkem jich je přes třicet.

Přesto lze s jistou mírou opatrnosti odhadnout, jak to celé v sobotu v Nymburce dopadne: Vojtěch Filip naposledy post předsedy strany obhájí. 

Překvapení ale nelze vyloučit. Tím největším by bylo vítězství mladé europoslankyně Kateřiny Konečné v boji o předsednický post. Jakkoli by mohla do dění uvnitř v mnoha ohledech konzervativní a zpátečnické formace vnést jistou míru progresivních prvků, je už s ohledem na věkovou strukturu strany téměř vyloučené, že by ve volbě obdržela nadpoloviční většinu hlasů. Což však neznamená, že nemůže za jistých okolností uspět v boji o místopředsednické pozice.

Podstatně relevantnějšího protikandidáta má Filip v osobě stávajícího místopředsedy Josefa Skály, který je uvnitř strany nejvýraznějším reprezentantem stále sebevědomějšího proudu nostalgiků či neostalinistů. Dokladem budiž pozoruhodný rozhovor Skály pro INFO.CZ ze začátku tohoto týdne. Skála je svým způsobem rétorický virtuóz, který obratně využívá zahleděnosti velké části komunistů do minulosti. Ze všeho nejvíc ho tak lze označit za konzervativce velebícího reálný komunismus 70. a 80. let minulého století. 

Veřejnost si ale ke škodě komunistů tuto etapu českých dějin většinově spojuje s posrpnovou okupací, normalizačními čistkami, ekonomickou stagnací, kulturním úpadkem, případně s figurami jako byli Brežněv, Husák či Jakeš. Jak ale v pronikavém rozhovoru pro INFO.CZ upozornil politolog a znalec vnitřních poměrů KSČM Daniel Kunštát, Skála je po dlouhé době prvním protagonistou strany, který se rozhodl artikulovat latentní vnitrostranický spor pragmatiků a nostalgiků, navíc tak činí veřejně a s jasným cílem. Ovládnout stranu a otočit kormidlem zpět.

Ponechme nyní stranou, jak upozornil také Kunštát, že by straně tento manévr nejspíš nové voliče nepřitáhl. Komunisty totiž v posledních letech opouštějí především protestní voliči, pokud jde o ty ideologicky vyhraněné, kteří po straně požadují radikální doktrinální kritiku stávajících poměrů, ti KSČM zůstali věrní. Jinak řečeno: Skálův obrat do minulosti spočívající v renesanci normalizačních receptů – navíc už tehdy nefunkčních – aktuální problémy s úbytkem voličů KSČM vyřešit nepomůže. 

To však neznamená, že by Skála nemohl dneska Filipa porazit. Podle našich zjištění jsou jejich síly před sjezdem v zásadě vyrovnané. Oba nyní disponují podporou třiceti až čtyřiceti procent delegátů. Ke komu se případně přikloní zbytek v pravděpodobném druhém kole volby, lze dopředu jen stěží odhadovat. Hodně bude záležet na kandidátských projevech. Ve prospěch Filipa ale hovoří několik faktorů. Za prvé: mandát předsedy obhajuje, navíc v situaci, kdy komunisté vyjednávají téměř po třiceti letech poprvé o podílu na exekutivě. A nutno říct, že se Filip v tomto ohledu vskutku činí. Naposledy včera se nechal slyšet, že Andrej Babiš musí počítat s tím, že mu KSČM bude mluvit do obsazení některých resortů.

720p 360p
Komunisté vymírají tempem 7 lidí denně. Kolik jich bude za 20 let?

Tlak, který předseda komunistů soustavně na premiéra v demisi vyvíjí, nelze přitom číst jinak, než jako vzkaz delegátům sjezdu: hleďte, jak je naše strategie úspěšná, vracíme se na výsluní české politiky. Podobně lze interpretovat také vystoupení prezidenta Miloše Zemana na sjezdu. Ostatně Zeman bude prvním prezidentem od časů Gustava Husáka, který na sjezd komunistů zavítá. I tento moment bude uvnitř partaje interpretován jako další krok v úspěšném tažení současného vedení a jako důkaz legitimizace KSČM v české politice. 

A je skoro jisté, že Zeman Filipa podpoří. V neposlední řadě by nejspíš nebylo příliš prozíravé, pokud by se komunisté rozhodli uprostřed vyjednávání o vládě přepřahat. To vše hovoří pro Filipa. Delegáti ho zkrátka nechají dokončit rozdělanou práci. Jinak tomu ale bude při volbě místopředsedů. Zatím sice nevíme, kolik jich komunisté budou po sjezdu mít, ve hře jsou dva, tři nebo čtyři, skoro jisté ale je, že Filipa ve vedení obklopí Skála a jemu podobní. Neostalinisté si tak připraví půdu k brzkému vítězství.

Podle našich informací se navíc hraje o to, že by dneškem sjezd neskončil. Údajně se pracuje se scénářem přerušeného sjezdu, který bude pokračovat v listopadu, tedy po podzimních senátních a komunálních volbách. A pokud v nich komunisté opět ztratí pozice, nebudou mít neostalinisté důvod ovládnutí strany odkládat. Jinak řečeno: dnešní sjezd bude nejspíš intermezzem před odchodem Vojtěcha Filipa z čela strany. Za jeho nejpravděpodobnějšího nástupce můžeme označit Josefa Skálu. Otázkou tak není, zda se předsedou KSČM stane, nýbrž kdy. Dneska to nejspíš ještě nebude.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232