Šlachta chce znovu zatočit s korupcí. Jen to ne!

KOMENTÁŘ PETR HOLEC | Politika miluje ironii a málokdo to teď dokazuje jako Robert Šlachta. Bývalý vysoký polda nějaký čas trucoval v nicotě, letos se ale vrátil s vlastní knihou a taky s Přísahou, se kterou chce na podzim vtrhnout do sněmovny. Šlachta mimo jiné „přísahá“, že i jako politik bude bojovat proti korupci stejně zarputile, jako když byl policajt. Jen to ne!

Ironie totiž je, že málokdo u nás zněsvětil boj proti korupci tak jako právě Šlachta. Zakladatel a šéf Přísahy zůstává hlavní tváří slavného policejního vpádu na Úřad vlády, který v roce 2013 položil vládu tehdejšího premiéra a šéfa ODS Petra Nečase a několik lidí včetně jeho bývalé milenky a dnes manželky Jany Nečasové poslal nebývale demonstrativně do vazby. Šlachta tím v Česku nejen symbolicky ukončil éru tradičních politických stran.

Ano, tehdejší vláda ODS, TOP 09 a trosek Věcí veřejných byla nepopulární, táhla se za ní stopa korupce a v podstatě padala sama. Šlachtova monstrakce ale skončila téměř totálním fiaskem: mnohé soudy četná obvinění z korupce zrušily a ze všeho zbyla spíš pachuť puče státních zástupců a zarputilého poldy, který si moc neláme hlavu s tím, že na rozdíl od totality se v demokracii obvinění de facto musí prokázat i de iure.

Šlachta si s tím hlavu neláme dodnes: ve zmíněné knize to celé prostě odbyde s tím, že si myslel, že policejní obvinění vyhodnotí jako korupci i soudy. „Je to chování v podobě recidivy. Každou funkci chtěl používat jako odrazový můstek k dalším politickým výšinám. Uvidíme, jak jeho fízl partaj dopadne,“ řekl teď Nečas na adresu Šlachty v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS. Podle něj je Přísaha stranou „vůdcovského typu“ a „fízlovská parta“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Dočkáme se kompra na Šlachtovu konkurenci?
  • A proč jeho poldovské hnutí děsí?
sinfin.digital