Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovenské povstání: Voliči zařízli neofašistu Kotlebu i vládní sociální demokracii. Komentář V. Bucherta

Slovenské povstání: Voliči zařízli neofašistu Kotlebu i vládní sociální demokracii. Komentář V. Bucherta

Slovensko se probudilo v neděli do zcela jiného dne, než jaké zažívalo několik let předtím. V sobotních krajských volbách voliči zcela zařízli předtím úspěšné neofašistické hnutí vedené známým tajtrdlíkem Marianem Kotlebou, ale uštědřili tvrdou ránu i vládnoucí sociální demokracii (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Uspěla naopak sjednocená pravice i nezávislí kandidáti. V mnohém byly volby velkým poučením i pro Česko.

Největší pozornost byla na Slovensku soustředěna na osobu banskobystrického župana (obdoba našeho hejtmana) Mariana Kotlebu v Banskobystrickém kraji. Ten se velmi ostře vymezuje pro Romům, migraci či Evropské unii. Přestal také v některých věcech spolupracovat s ústřední vládou v Bratislavě a odmítal eurofondy. Jenže nic dobrého to kraji nepřineslo. Kotleba je totiž proslulý neumětelstvím v reálné politice, proto ničeho nedosáhl. Bylo to jedno velké zklamání. Ukázalo se, a v tom je první poučení pro nás, že většina extrémních stran nemá dostatek schopných a odborně připravených lidí, kteří by mohli zemi řídit. Navíc do krajských zastupitelstev se v sobotu u našich sousedů dostali pouze dva lidi z Kotlebovy strany. Ta přitom získala v loňských parlamentních volbách až 8 procent hlasů.

Županem se v Banské Bystrici stal podnikatel Ján Lunter, což je pro současnou světovou politiku také symptomatické. Vystupoval jako nezávislý kandidát a dokázal, že stále více lidí z byznysu se prosazuje i v politice. Naprostou katastrofou skončily volby na Slovensku pro vládnoucí sociální demokracii premiéra Roberta Fica. Z osmi krajů bude mít župana pouze v Trenčíně a Nitře. Je to po dlouhých letech nebývalý výprask. Symbolizuje to trápení a nedobré výsledky socialistů po celé Evropě.

Igor Matovič, šéf opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které naopak výrazně uspělo, hodnotil sobotní volební překvapení slovy: „Začala revoluce, padla první kostka domina.“ Dalším poučením pro nás u toho je, že do krajských voleb šla neustále rozhádaná a soupeřící slovenská pravicová opozice nakonec jednotně a výsledkem je pro ni skvělý výsledek. Ovládla pět krajů a v dalších má velmi silné postavení.

Samostatnou kapitolou pak je, že na Slovensku se župani a zastupitelé volí přímo a teď poprvé v jednokolových volbách. Důvodem změny od dvoukolového vyřazovacího systému bylo oficiálně šetření peněz. Jenže vládní sociální demokracie si také myslela, že jako jednoznačně nejsilnější strana převálcuje ostatní. To se nestalo, netradičně sjednocená opozice ji vypekla.

A v tom je další poučení pro Českou republiku. Volání po přímé demokracii je sice krásné, ale může být pro mnohé strany drtivé a likvidační. Pokud by například šla u nás do krajských přímých voleb sjednocená pravice, tak by strany, jako je například Okamurova pofiderní skupina, neměly žádnou šanci. Vše by si u nás rozdělilo hnutí ANO a sjednocená pravice. Slovenské krajské volby tedy skončily obrovským překvapením. Otázkou je, zda by se z toho dokázala česká pravice poučit. Zatím to tak nevypadá.

Všechny komentáře autora najdete na webu Reflex.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744