Články odjinud

Slušní lidé jsou slušná hovada aneb Náckové a chuligáni na brněnském jevišti. Komentář K. Pavelky

Slušní lidé jsou slušná hovada aneb Náckové a chuligáni na brněnském jevišti. Komentář K. Pavelky

Parta polonácků a fotbalových chuligánů si patrně poprvé v životě zašla do divadla a hned z toho byla ostuda. Asi třicet lopat ze spolku Slušní lidé chvíli otravovalo diváky v sále brněnské Husy na provázku, protože měli bebí na dušičce z inscenace, která se na Provázku hrála v rámci divadelního festivalu. Důležitější než samotná akce brněnské národovecké lůzy je ovšem reakce některých politiků na ni.

Pugét pro hošany

Režisér inscenace Vaše násilí a naše násilí Frjlic, na jejímž brněnském uvedení k virválu došlo, by měl hošanům ze Slušných lidí každopádně poslat někam do činkárny, kde se přirozeně vyskytují, děkovný dopis a možná i pugét k tomu. Z jeho kusu udělali politikum a celospolečenské téma a za takové promo je každý tvůrce s ambicí o společenský přesah vždycky rád. Ještě před invazí vepřových hlav na jeviště navíc před divadlem křepčil devadesátkový přízrak, doktor Sládek, v sále se jiná skupina odpůrců modlila za duše hříšných umělců znevažujících Krista… Zkrátka kabaret se vším všudy. To takzvaně nevymyslíš.

Náckovská špína

Je však třeba si bez okolků říct, co jsou ti „Slušní lidé“ zač: jejich šéf Zdeněk Pernica předváděl svoji slušnost léta tím, že coby příslušník brněnských hooligans mlátil lidi v ulicích, on i mnozí jeho kamarádi demonstrovali lásku k vlasti sympatizováním s neonacismem, kérkami s motivy třetí říše a podobnou parádou. Na Provázku se v sobotu věru neroztahovali nějací obránci slušnosti, dobrých mravů a tradičních hodnot.

Skutečné slušné lidi, totiž ty, kteří si přišli udělat názor na možná i hraniční nebo záměrně „šokující“ inscenaci, tu obtěžovala naprostá lidská spodina, která se léta pohybovala v polosvětě pouličního násilí, nejtupějšího extremismu a čiré stupidity. Přesto to nezabránilo některým politikům a veřejně činným osobám, aby umaštěné performanci brněnských buranonáglů vyjádřili více či méně otevřenou podporu.

Uplakánci

Petr Hampl, člověk, který se označuje za sociologa, má blízko ke svaté dvojici Klaus otec i syn a pravidelně poskytuje obsáhlé rozhovory Parlamentním listům, vyjádřil „obdiv skupině Slušní lidé“ za to, že dokázali dát najevo „odpor proti kolaborantům z řad brněnských divadelníků“. Kéž by takoví Slušní lidé byli v každém městě, vyslovil nakonec své přání ten dobrý muž.

Jinak řečeno, signatář konzervativní výzvy „Důstojnost, Objektivita, Svoboda, Tradice“, muž, s jehož novou knížkou se Klaus junior fotí ve sněmovně jako prvňáček s novým slabikářem, touží po tom, aby v každém českém městě působila parta agresivních rváčů s fašounským a kriminálním pozadím. Gratululujeme, to jsou konzervativní hodnoty jak řemen.

Na okraj je ještě třeba připomenout, jak tyto kruhy dříve reagovaly na podstatně zdrženlivější protiakce druhé strany. Když Hamplovu kamarádovi a parťáku ve zbrani Martinu Konvičkovi někdo v dobách jeho největší mediální slávy dal na vrata obrázek konve, namalovaný pastelkami, čacký antiislamista náhle kvičel hrůzou a mluvil o „šokujícím zastrašování“.

Maloměsto

Poněkud zdrženlivější tón pak zvolil Tomio Okamura, který sice Slušné lidi přímo nepodpořil, nicméně inscenaci, kterou ostatně jako nikdo z odpůrců neviděl, označil za „perverzní“ a dodal, že „kdo seje vítr, sklízí bouři“. Stručně řečeno, nemají se co divit, komedianti úchylní, když si zahrávají. Nástup národoveckých sil kombinujících lenivou maloměšťáckou vykrmenost, tak dovedně vykreslenou už Karlem Poláčkem v románu Okresní město, s provinční omezeností a agresivitou vůči všemu, co je odlišné, cizí nebo podvratné, nese plody, jež byly naposledy k vidění teď v Brně.

Není pochyb o tom, že skupiny typu Slušní lidé (nejsou totiž zdaleka jediní) těží z atmosféry, kterou v zemi posledních několik let úspěšně buduje nepřiznaná, ale evidentní fronta názorově spřízněných: od prezidenta přes komunisty až po nacionalisty okamurovského a horšího střihu. Celé této zdánlivě nesourodé partě vadí jedno: liberální společnost. Společnost, v níž když se mi představení nelíbí, tak na něj zkrátka nejdu. Společnost, v níž musím strpět jiné přístupy ke světu a jiné kulturní vzorce, než jsou ty moje.

Společnost, kde nepatří k dobrým mravům operovat volně s výrazy, jako „kolaborace“ nebo „perverzní umění“. Frljičova inscenace je podle názoru mnoha lidí, kteří na rozdíl od pakáže v modrých tričkách Slušných lidí do divadla chodí, dosti pitomá. To ale nic nemění na tom, že je nutné takový druh svobodného uměleckého vyjádření respektovat. Stejně jako autor těchto řádků musí respektovat, že Miloš Zeman si na Pražský hrad (tedy také za státní peníze) zve otřesné kolotočáře, jako je Michal David.

Český Olymp

Nejodpornější na celém pohybu, jehož je kauza „Fašouni na jevišti“ jen dalším dějstvím, je toto: do jakého bahna zavlekli různí křiklouni, prospěcháři a obchodníci s teplou vodou výrazy jako „slušnost“, „hodnoty“ nebo „vlastenectví“. Obecně dnes platí (a nejen v naší zemi), že ti, kdo se podobnými výrazy nejvíce zaklínají, se ve veřejném prostoru dopouštějí těch největších prasáren.

Ony „hodnoty“ nejhlasitěji vzývá bývalý televizní všeználek Okamura, který si z populismu udělal lukrativní dojnou krávu, z níž na jeho soukromé účty každý rok tečou miliony. Slušností a vlastenectvím se zaklínají sympatizanti ideologie, která povraždila tři sta tisíc Čechoslováků. Současní Slušní lidé jsou zkrátka slušná hovada.

Z krvavé historie naší země přitom dobře víme, že skutečné vlastenectví bylo vždy neokázalé, že slušnost se projevovala všedními, nenápadnými, ale o to cennějšími cestami a že hodnoty si především musel každý utvořit sám ve vztahu k sobě. Jestli existuje nějaký český Olymp, odkud na nás shlížejí ti, kdo na rozdíl od dnešních řvounů skutečně v těchto disciplínách vynikali, asi tam při pohledu na tuzemskou realitu model 2018 nepanuje veselá nálada.

Další texty autora na stránkách Reflex.cz >>>

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818