„Smažou“ Piráti Hřiba? Ještě pár smazaných poplašných tweetů a může se to stát

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib moc nemusí lidi. Koaliční politici proto o něm mluví jako o „autistovi“ a sám Hřib jim dává za pravdu, když i v rámci koalice upřednostňuje kontakt a řízení města přes internet. Ten ostatně Piráti považují za své „moře“, jak zní jejich krédo. Právě Hřibovi by ho ale měli radši vypnout. Ještě pár jeho koronavirových tweetů a půjdeme nejspíš všichni ke dnu.

Naposled to Hřib znovu předvedl, když prostřednictvím svého twitteru zavedl v celé Praze distanční výuku na středních školách, načež ji zase sám zrušil. Těžko říct, co ho k tomu vedlo. Snad chtěl, aby i středoškoláci studovali stejně na dálku, jako on sám zkouší přes web řídit Prahu. Den před tím, než vypustil svou poplašnou zprávu, totiž seděl spolu s radními i hygieniky na poradě, kde to právě hygienici odmítli. Možná ale chtěl Hřib zavést distanční výuku aspoň na Twitteru, když ji právě on prosazoval i na zmíněné poradě.  

„Je to zmatek,“ komentovala to nejen předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Po zveřejnění původní informace od primátora v médiích totiž začali rodiče bombardovat ji i školy s dotazy, jak to vlastně bude. Hřib navíc na twitteru „zavedl“ distanční výuku i na vysokých školách, tradičně to ale udělal ještě před tím, než to oficiálně oznámili hygienici. Že tím kromě nich jako obvykle překvapil i koaliční Spojené síly pro Prahu, to už patří k pirátskému stylu.

Je lepší manažer koronakrize voják, nebo civilista?

Jejich „papírový“ šéf Jiří Pospíšil si tak aspoň mohl zase veřejně pobrečet, nic jiného mu totiž v pražské koalici stejně nezbývá. Hřib má s Twitterem vůbec problém, nebezpečně mu rozvazuje jazyk. Nebo spíš prsty na telefonu, řekněme. Když totiž naposled vyrazil na Tchaj-wan se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem, tak odsud pro změnu na svém twitteru oznámil zavedení roušek v pražských obchodních centrech. I to ale za tři minuty smazal, i s rouškami totiž předešel hygieniky. Prý nás jen chtěl ušetřit „překvapení“, zdůvodnil Hřib v tweetu své rychlé prsty. Což je jistě ironie: málokdo nám způsobuje tolik překvapení jako právě pirátský primátor. Bohužel většinou nemilých.

Možná je to i tím, že má k ruce nejvíc poradců, co kdy na magistrátu kolem primátora viděli. Hřib samozřejmě tuhle hezkou „palácovou“ tradici, kdy v rámci „poradenství“ za veřejné peníze živíte spoustu hladových spolustraníků, hlasitě kritizoval. Jakmile se ale stal primátorem a dostal k ruce i primátorský rozpočet, pustil mu rekordně žilou; jeho jedenáct poradců zaměstnaných na hlavní pracovní poměr měsíčně stojí zhruba půl milionu korun. 

Letopisy Čechie: motýle, svetr a urna. Ztrácí žlutá královna svou moc?

A co za to máme? I tohle: „Tady je prostě obava o to, že oni (krajská hygiena) zase budou rozhodovat o Praze a natruc to schválně změní a bude v tom úplný nepořádek a Praha bude vypadat jako hlupáci. Primátor to chtěl dát, aby všichni věděli, co se chystá, ale zatím to není oficiálně potvrzené. Jde o to, že je tady nepořádek v těch dnech a těch úpravách co se děje,“ citovala televize CNN Prima jednoho z Hřibových poradců. Pominu, že Praha „vypadá jako hlupáci“ právě kvůli Hřibovi. Že ale krajští hygienici rozhodují „natruc“ Praze? Tohle už snad není ani paranoia.

Hlasy z pražské koalice říkají, že Hřib šíří chaos, protože na Twitteru bojuje hlavně sám za sebe. Koronavir mu mediálně úplně nevyšel a Piráty teď čekají krajské a sněmovní volby, v nichž chtějí dokázat, že jejich poslední volební výsledky i preference nejsou jen snem, z něhož voliči zase rychle procitnou. Praha je navíc jejich volební bašta a dosavadní největší kořist, i v posledních sněmovních volbách tu získali výrazně víc hlasů než jinde. Hřibových tweetů se proto začínají bát hlavně u Pirátů, přestává to totiž být legrace. Ještě pár smazaných poplašných zpráv a mohla by strana „smazat“ Hřiba.     

SDÍLET
sinfin.digital