Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrt tradičních stran znamená i smrt tradičních vlád. Komentář Petra Holce

Smrt tradičních stran znamená i smrt tradičních vlád. Komentář Petra Holce

Další průzkum volebních preferencí jen potvrdil setrvalý trend: netradiční povolební situace přeje netradičním stranám, zatímco z těch tradičních dělá pouhé parlamentní přísedící, případně je rovnou vyvádí na politický hřbitov. Podle dubnového modelu STEM by totiž volby vyhrálo ANO s téměř 33 procenty, posilují třetí Piráti a SPD zůstává na čtvrtém místě.

Výjimkou potvrzující pravidlo je jen druhá ODS, která poskočila nad 13 procent. Na svých sedmi volebních procentech nicméně zůstává ČSSD a pořád se nemůže rozhodnout, jak utéct z předpeklí. I ta ale může ještě slavit ve srovnání s lidovci, TOP 09 nebo STAN.

Z této trojky jsou sice tradiční jen lidovci, společnou tradicí všech těchto stran se ale pomalu stává fakt, že by je voliči ušetřili práce ve Sněmovně. Setrvale se pohybují spíš pod hranicí volitelnosti.

Pod kritickou pětiprocentní hranicí kdysi léta velkolepě žila třeba Jana Bobošíková, jíž by jakékoli zvolení vážně zkomplikovalo život, protože by musela i něco dělat. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN jsou ale zvyklé praktikovat spíš tradiční model: do voleb chodí proto, aby je lidi volili, protože ani státní miliony za pouhou volební účast je nespasí. Jejich personální aparát není domácím aparátem jedné ženy, co v pohraničí lidem rozdá buchty a pak z toho žije jako carevna. Někdo taky musí nakrmit bestii, jak říká souzený David Rath.   

ANO zřejmě dosáhlo svého vrcholu, který se podobá zlaté éře ODS a ČSSD, kdy obě tyhle strany sbíraly ve volbách kolem 30 procent hlasů a střídaly se ve vládě, případně „opozičně“ vládly spolu. Zásadní rozdíl je ale v tom, že ANO je teď na třiceti procentech jako jediná partaj. ODS stále nedá dohromady ani polovinu jeho voličů a ČSSD se nyní může vesele okopávat s KSČM, což ji brzy i čeká, pokud skutečně skončí ve vládě s ANO podporované komunisty. Budou to bolavá bodla.

Česko evidentně vstoupilo do nové politické éry, jež se obejde bez ideologií. Levice (ČSSD a KSČM) dá dohromady 15 procent a pravice (ODS a TOP 09) si s ní v podstatě může podat ruku. Velkou díru mezi nimi nyní zaplnilo ANO, které sice pustilo nějaké voliče ODS a Pirátům, současně ale jiné ukradlo KSČM a ČSSD. Nedělá to ovšem tradičními levicovými sliby znárodňování nebo daňového olupování bohatších, ale spíš nyní populárním vlastenectvím a sliby efektivního řízení státu, což je i tradiční rétorika ODS.

Ironií nové politické situace je, že dvě ze tří nejsilnějších netradičních stran nemůžou vládnout. Pusťte k vládě kluky z Pirátů, a i somálští piráti budou vypadat jako systémová parta, co má jasný plán. A nechte vládnout Tomia Okamuru a začne mizet v černé díře – stejně jako předtím peníze jeho Úsvitu – celý státní rozpočet. Pirátům i SPD se říká protestní strany, protože je lidi volí, aby protestovaly. Nikdo soudný si je ale určitě neumí představit ve vládě.

Ani politologové samozřejmě nevědí, jak to celé skončí, i když se tak tváří. Situace v Evropě ukazuje, že nová politická éra přeje hnutím typu ANO, když nemálo voličů zavrhlo tradiční politické ideologie a s nimi i tradiční politické strany. To možná nevadí ve Francii, kde díky tomu Emmanuel Macron, v podstatě francouzský Babiš (řídit stát i hnutí jako firmu), prostě vládne sám. Nejen Česko nebo Itálie ale ukazují, že debakl tradičních stran znamená i konec tradice vlád, jak jsme je znali. A zvlášť, když nechtějí vládnout ani tradiční strany.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232