Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka aneb Příběh muže bez názoru. Komentář Bohumila Pečinky

Sobotka aneb Příběh muže bez názoru. Komentář Bohumila Pečinky

Kdyby politika byla obor na úrovni matematiky, musel by Bohuslav Sobotka nejspíš uspět. Je to přece tak logické: je osm měsíců před volbami a voliči ČSSD, jak ukázaly krajské volby, utíkají k Andreji Babišovi. Proto zvednu téměř sto padesát let starý prapor sociální demokracie s nápisem „progresivní zdanění“, obrátím výrazně zdaňovanou menšinu proti většině, která si o fous polepší, a úspěch se dostaví. Jenže politika je z dobré poloviny psychologie, takže tentokrát tento kalkul nezafunguje. Důvod?

Celé dlouhé tři roky předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vypouštěl signály, že nestojí o „starý“ sociálnědemokratický voličský kmen, který považoval za neperspektivní on i jeho poradci.

Tuhle tezi vyslovilo jeho okolí naposledy loni v říjnu po prohraných krajských volbách. Spřízněný filozof Václav Bělohradský napsal, že ČSSD se musí odříznout od tradicionalistické vrstvy voličů, a Sobotka dodal, že chce voliče Pirátů a zelených. Následně se ovšem jal dělat politiku, která to popírala.

Hodně to vycházelo ze Sobotkova osobnostního zaměření. On sám si předsednickou funkci nevybojoval, ale doslova vyseděl. Nebýt finančního a intelektuálního zázemí, které mu poskytuje pražský advokát Radek Pokorný, byl by nejvýš místopředsedou nějakého výboru, kde se cení hlavně brzký příchod do práce.

Sobotka prostě je úřednický činorodý tvor, kterého ale děsí každá netradiční věc a většinou vyslovuje názory těch lidí ze svého okolí, s nimiž se setká naposled. V klidných dobách to nemusí být špatná vlastnost. V rozbouřených, jako během evropské migrační krize v létě 2015, chtějí lidé slyšet jasný názor. Sobotkovo lavírování tehdy neuspokojilo nikoho.

Aby vnesl novou dynamiku do své vlády, pokusil se zlepšit image kabinetu rekonstrukcí. Proti se však postavili koaliční partneři, takže nakonec postupně odvolal jen tři své ministry (Dienstbier, Němeček, Mládek).

Odvoláním Jiřího Dienstbiera si Sobotka definitivně spálil most do tábora velkoměstských liberálů, jimiž chtěl druhdy nahradit své tradicionalistické voliče. Příčiny konce ministra zdravotnictví a ministra průmyslu, kteří patřili k lepší části kabinetu, zůstaly širší veřejnosti utajeny.

A pak začal premiér přistupovat k politice jako k matematice. Vzal počítač, napěchoval ho daty a vyšel mu racionální konstrukt – musí Babiše natlačit doprava, aby jej odcizil levicovým voličů, kteří se pokorně vrátí zpět tam, kam patří.

Nejdříve ohlásil strategické partnerství s KSČM a pak přišel s programem vyššího zdanění lidí nad 50 tisíc hrubého, tedy velké části oněch velkoměstských liberálů v trendy oborech typu ICT. Výsledkem bylo nejen jejich zděšení, ale i poprask v ČSSD, protože tento krok Sobotka se stranou nekonzultoval. Upekl ho s týmem poradců v čele s Vladimírem Špidlou.

V těchto dnech jsme svědky poslední fáze kariéry „muže bez názoru“, který se dostal až tam, kde se nikdy neměl octnout.

Další komentáře z webu E15.cz si můžete přečíst ZDE

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744