Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče. Komentář Jany Bendové | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče. Komentář Jany Bendové

Socialisté nahánějí voliče do Babišovy náruče. Komentář Jany Bendové

Vladimír Špidla, šéf premiérových poradců, znovu hájil – tentokrát v rozhovoru pro INFO.CZ - záměr ČSSD zavést progresivní zdanění. Bohatší mají platit ještě víc, chudší naopak míň. Jestli je nějaký způsob, jak nahnat část střední vrstvy do Babišovy náruče, pak právě tímhle daňovým bičem.

Vladimír Špidla byl a je opravdový socialista. Když říká, že „moderní společnosti se sociálně štěpí, začínají se vytvářet vrstvy, které žijí nesouměřitelné životy a důsledkem je fragmentizovaná společnost, proto v těch nejvyšších příjmech má být zdanění opravdu značně vysoké“ myslí to upřímně.

 

Vždycky býval vizionářem rovnějších zítřků. Jenže podle dosavadních představ ČSSD mezi ty oškubáníhodné boháče patří už i zaměstnanci s padesátitisícovou mzdou, což není ani dvojnásobek průměrné mzdy! To je absurdní. Zdejší příjmová nerovnost patří už teď k nejnižším na světě.

Připomeňme, že ČSSD chce – zatím – zavést čtyři daňové sazby pro zaměstnance. Lidé, kteří vydělávají víc než 50 tisíc měsíčně hrubého, by dávali státu téměř třetinu ze své superhrubé mzdy. Naopak nejvíc by si polepšili zaměstnanci se mzdou okolo průměru. I v ČSSD se ale o tu hranici „bohatství“ přou, daňový bič by se svezl mj. i po zádech poslanců, senátorů a ministrů. Hranici tedy možná posunou výš, kdo ví.

 

Nechme teď stranou otázku či výhradu, zda by pak mělo cenu snažit se a vzdělávat se. Socialisté tím daňovým bičem ženou kvalifikované lidi do Babišovy náruče. Přestože mnohým z nich jeho obří střety zájmů a politické chování hodně vadí. Ti lidé však k volbách chodí a Babiš jim daně zvyšovat nehodlá. A málokterý člověk je při pohledu na svou výplatní pásku natolik sociálně uvědomělý, aby si řekl „Milý Sobotko, milý Špidlo, napařte mi ty daně, chci, abychom všichni měli souměřitelný život“.

Více komentářů autorky najdete na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.