Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sociální demokraté si jdou pro volební kopanec. Bude i pro jejich vlastní dobro. Komentář Jiřího Štefka

Když ještě před pár týdny premiér Bohuslav Sobotka a jeho nástupce v čele ČSSD Milan Chovanec s vážnou tváří prohlašovali, že ČSSD nadcházející volby vyhraje nebo „musí vyhrát“, bylo to od nich spíš gesto hráče, který hraje v kasinu u nejlepšího stolu, ale na sobě už nemá ani boty, ani kalhoty. Neboť je prohrál. Košili, motýlka a hodinky na ruce však stále ještě má, takže si okolí zatím ničeho neobvyklého nevšimlo. Tento „hráč“ se navíc tvářil, že ještě bude žetony dokupovat a od stolu se rozhodně nechystá.

Nyní už do voleb chybí necelé tři týdny a situace je úplně jiná. ČSSD už nemluví o vítězství, ale o jakési čestné porážce, která ji nesrazí na úplné dno a možná ani neodsune z jednání o budoucí vládě. Média na základě zákulisních drbů z ČSSD v této souvislosti nejčastěji skloňují laťku 15 procent, která je pro sociální demokracii hranicí mezi ještě jakž takž úspěchem a propadákem.

ČSSD si nyní prochází něčím podobným, jako před čtyřmi lety ODS. Ale tento očistný a ozdravný proces není tak brutální. Nezapomínejme, že před čtyřmi lety v ODS uštvané skandály a ideovou vyčpělostí panovala vážná obava, že by se strana vůbec nemusela dostat do Poslanecké sněmovny. Sociálním demokratům letos samozřejmě nic takového nehrozí. Na druhou stranu však oranžoví také mohou zapomenout na volební zisk přes dvacet procent.

Současné průzkumy (ve kterých ČSSD kolísá okolo 13 procent) je potřeba brát s velkou rezervou. K volbám totiž dorazí její nemalé voličské jádro a zisk strany by se tak mohl pohybovat spíš mezi 15 až 17 procenty. Nezapomínejme, že řada lidí si u urny vzpomene na vyšší penze, minimální mzdu nebo zvýšení platů státním zaměstnancům a jejich protlačení je především zásluhou ČSSD.

Potíž současné ČSSD je i v tom, že představuje podivného personálního kočkopsa. Dosluhujícího premiéra Sobotku už ve straně, natož v české politice snad už nikdo nebere vážně. Úřadující předseda Milan Chovanec moc není vidět a nový volební lídr Lubomír Zaorálek se snaží, co může. Svojí lidovostí řadu voličů získá zpět, ale domnívám se, že k vnitrostranickému přepřažení došlo už pozdě a některé lidi už prostě nepřesvědčí. Navíc personální politika při sestavování kandidátek také není žádné terno. V situaci, kdy se do politiky hrnou zpět lidé jako vysloužilá senátorka Alena Gajdůšková anebo pražskou ČSSD vede do voleb mladík Petr Dolínek (který jako pražský radní příliš nezabodoval), vedle něhož hesla o důstojném stáří nebo Prahy bez kamionů vypadají dost komicky, je řada lidí na rozpacích.

ČSSD nadcházející volby nevyhraje. Je ale možné, že třeba nebude ani na druhém místě. Stát se totiž může cokoliv. Otázkou pak bude, zda oslabená ČSSD bude právě tím vhodným partnerem do vlády. V minulosti totiž platilo, že pokud byla tato strana ve vládě, tak jí dominovala a měla i premiéra ze svých řad. Mnoho lidí (i v ČSSD) si nedovede představit, že by strana měla například jen tři nebo čtyři ministry.

Je rovněž otázkou, zda by pro ČSSD nebylo prospěšnější po předpokládaném volebním „nevítězství“ odejít do opozice, jak to před týdnem po volebním nezdaru deklarovala její německá sestra SPD. Strana by tak nesjpíš byla hlavní a demokratickou opoziční silou a to není málo. Následující období by pak využila k vyztužení vlastních řad a úklidu ve svých útrobách. Proměna strany by se mohla projevit už v lepším výsledku v dalších volbách. V příštím roce jsou přece komunální i senátní volby a je tedy o co hrát.

Jistě, účast ve vládě je lákavá a s podobnou choutkou bude po volbách zápasit více stran, tedy nejen ČSSD. Druhou věcí však je, nakolik by strana musela opustit svůj program a opět zklamat své voliče.

ČSSD si toho v uplynulých čtyřech letech navařila a zavařila až dost. Opakovaně živnostníky nazvala parazity, její někdejší ministr průmyslu Jan Mládek kopal spíš za privátní firmy než za obyčejné lidi, neuměla se odtrhnout od Miloše Zemana, a co je nehorší, většina z jejích někdejších slibů zůstala nenaplněna. Mladé rodiny s dětmi živoří, reforma trhu práce zůstala na papíře, ekonomice stále chybí orientace na vědu a sofistikované zaměstnavatele a v době růstu hospodářství zde byly sekány mnohamiliardové schodky. Podtrženo sečteno, volební kopanec si ČSSD zaslouží. A co víc, strana by za něj měla poděkovat. Je to totiž pro její budoucí dobro.

Další komentáře autora najdete na Reflex.cz

 Vše o parlamentních volbách najdete zde

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1