Socku vám zdražíme, zlevníme a přelakujeme, abyste nezabloudili. Hřib a spol. dělají z lidí blázny

GLOSA PETRA HOLCE | Praha vedená pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem sice nestaví a neřeší skutečné problémy města, zato ale umí Pražany aspoň překvapit. Nedávno náměstek primátora za Prahu sobě Adam Scheinherr oznámil, že lidem zdraží roční kupony MHD. Teď se nejspíš v Praze sobě lekli sami sebe a oznámili, že naopak zlevní měsíční kupony. Tedy ne tak úplně. A slušný vtip přidal i Hřib, ten ale až nakonec.

Snad je to horkem, co se teď děje na pražském magistrátu. Praha sobě lidem ve volbách slibovala levnou a důstojnou „socku“, takže necelé dva roky po volbách oznámila, že chce zdražit roční kupon o 365 korun. Ve vzduchu sice viselo i zvýšení o téměř dva tisíce korun, Scheinherr ale nakonec udržel pražskou cenovou symboliku a současné roční jízdné 3 650 korun hodlá zdražit jen o korunu na den.

Teď chce ale Pražanům i něco dát, a proto nám plánuje naopak „zlevnit“ měsíční jízdné. Jen moc neví jak. Měsíční kupon nyní stojí 550 korun, Hřib se ovšem nedávno rozpovídal o čtyřech stovkách. Scheinherr teď proto zakontroval a přišel s nápadem na „zlevnění“. Měsíční Lítačka by podle něj i dál stála stejně, když si ji ale budete kupovat „pravidelně“, „zodpovědně“ a taky „on-line“, tak vám Scheinherr vrátí zpátky tři až čtyři platby.

„Chci pomoct zodpovědným Pražanům. Cena měsíčního kuponu zůstane stejná, ale zvýhodnění se dočkají pravidelní a zodpovědní plátci, kteří si budou měsíční kupon kupovat on-line,“ citoval Scheinherra server Echo24. Docela by mě zajímalo, kdo je to zodpovědný plátce a taky co to je pravidelné kupování. Lítačku si totiž buď koupíte, anebo ne, jak vědí i revizoři. A jejím „pravidelným“ kupováním se blížíte k ročnímu kuponu, který je ovšem levnější. 

Televizní podzim pod čarou: Prima se pýří, Ordinace kapituluje a divák to celé odskáče

Ano, možná se vám to zdá jako parodie. I proto tomu nechce věřit nejen magistrátní opozice, ale i koaliční Spojené síly pro Prahu, které se ostatně už dávno ocitly mimo koalici. Jenže v politice často i nejhorší parodii trumfuje realita, jak nyní perfektně předvedl Hřib. Ten nedávno Pražanům hrdě oznámil přelakování „socky“ na šedočerveno, což vyjde na nějakých sto milionů korun, přestože Praha kvůli koronaviru čeká výpadek příjmů jen v dopravě kolem 1,5 miliardy korun. Ani tomu opozice nechtěla věřit, zatímco Spojené síly byly jako obvykle přehlasované.

Hřib teď přišel s vysvětlením. „K čemu je to dobré? Výhod je hned několik. Cestující budou hned vědět, že tady platí jejich kupon na MHD. Díky tomu můžou zaplatit méně za jízdné v tarifu Pražské integrované dopravy (PID). Na nádraží poznáte na první pohled příměstský vlak a neuděláte si neplánovaný výlet rychlíkem někam do daleka,“ napsal na Facebooku. Aha! Takže jsme všichni vlastně pitomci! Jen by mě fakt zajímalo, kam si Hřib udělal onen neplánovaný výlet rychlíkem, že nás to musí stát sto milionů.

SDÍLET
sinfin.digital