Španělská krvavá porážka. Katalánci vyhráli i s neplatným referendem. Komentář Radky Zítkové | info.cz

Články odjinud

Španělská krvavá porážka. Katalánci vyhráli i s neplatným referendem. Komentář Radky Zítkové

Žádné referendum se nekonalo a policie postupovala profesionálně a přiměřeně. To prohlásila poté, co sociální sítě obletěly záběry, na kterých se těžkooděnci španělské policie rozbíhají se štíty a obušky proti davům u volebních místnosti, španělská vicepremiérka. Premiér Mariano Rajoy mnohem později řekl to samé, a to ve chvíli kdy už bylo jasné, že počet zraněných přesáhl 700. V jednom mají v podstatě pravdu, o právně uznávané referendum nešlo, žádnou váhu nemá. O přiměřenosti bezpečnostních složek se ale nedá mluvit.

Důkazů je na sociálních sítích bezpočet, tady je ale jeden za všechny. Scéna z barcelonské školy Escola Ramon Llull. Davy Katalánců stojí u vchodu budovy, kde je jedna z volebních místností. Přijíždí tam policejní dodávka, zhruba dvacítka těžkooděnců do nich začíná s obrannými štíty vrážet, odstrkuje je ty, kteří se nechtějí pohnout. Háže je stranou, začíná vytahovat z davu, mnoho žen za vlasy. Snaží se dostat k hlasovací urně a vynést ji ven. Dav si sedá před ně, zkouší je blokovat, dochází na bití, později na gumové projektily.

Tvrdé střety policie a Katalánců autor: Twitter/hectorjuanatey

Jsou to scény, které v Evropě léta vidět nebyly. Stovky zraněných, ženy, senioři, místy nezletilí. Je to obrázek, který si po hlasování o nezávislost budou pamatovat všichni. A v tom vláda v Madridu prohrála. Nechala se vyprovokovat. Místo toho, aby s Katalánci jednala, udělala možná přesně to, co si přáli. Španělsko světu představila jako policejní stát, Katalánsko jako oběť. A hlavně dala světu o onom referendu hodně vědět. A zcela zbytečně.

 Výsledek referenda je v podstatě úplně jedno. Nikdo ho neuznává, nikdo nedohlížel na to, aby lidé hlasovali jen jednou. Technicky jde o zpronevěru, protože výdaje na něj šly ze španělského rozpočtu a Katalánci se teď díky němu rozhodně nezávislosti nedočkají, s tím ostatně ani nepočítali. Dočkali se ale toho, že evropské státy včetně unijních představitelů kritizují Madrid. Volá se po odstoupení premiéra, řada europoslanců, například včetně těch českých slibuje, že bude po španělských představitelích žádat široké vysvětlení.

Předvídatelný je také druhý dopad. Postup Madridu, obhajovaný rozsudkem Ústavního soudu, který hlasování zakázal, nažene po této brutalitě k separatistům více lidí. V posledních měsících v průzkumech počet těch, kdo chtěli samostatné Katalánsko, klesal. V červnu se pohyboval okolo 41 procent. Teď to bude dost pravděpodobně více. A není se čemu divit. Jen málokdo by asi chtěl žít v zemi, kde premiér přihlíží násilí na svých lidech a poté řekno, že se vlastně zas tak nic nestalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud