Spojenectví Pirátů a STAN prochází dosud nejtěžší zkouškou

Kdo sleduje tuzemskou politiku, nutně se musí ptát, kolik šrámů ještě koaliční vztah Pirátů a Starostů vydrží. Do už tak tiché domácnosti si totiž Piráti v posledních dnech znovu přisadili: rýpli si do průhlednosti financování svého koaličního partnera i do toho, že koaliční partner kývnul na odlet poslance Jana Farského na stáž do Spojených států. Namísto dvou koaličních stran, které si vzájemně kryjí záda, tak všechno připomíná spíše dva puberťáky.

Současný rozruch kolem financování předvolební kampaně STAN je jen další v řadě jobovek mezi oběma partajemi. Rekapitulujme: Nejdřív starostové někdejšího lídra dvojkoalice zválcovali ve volbách, takže Piráti odešli s pouhými čtyřmi mandáty. Ivan Bartoš & spol. pak přišli s analýzou, podle které STAN Piráty podrazil, když vyzval voliče ke kroužkování vlastních kandidátů.

Od té doby mezi oběma stranami zavládla tichá domácnost, jak to zhodnotil někdejší ministerský kandidát Starostů Věslav Michalik, než musel sám vyklidit pole.

V posledních dnech došlo opět na okopávání kotníků. Nejdřív se v rámci kauzy-nekauzy amerického stipendia Jana Farského do STAN obul třeba první pirátský místopředseda Marcel Kolaja, který sice pogratuloval poslanci k prestižnímu stipendiu, ale dodal, že „...nejsem nadšen z jeho nápadu, že zůstane poslancem. Práce poslance není jen o důležitém hlasování a posílat plat na charitu nestačí.“

sinfin.digital