Spolu až na dno. Probudí se ODS a přestane si naivně hýčkat Piráty?

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Trojkoalici SPOLU postihlo snad to nejhorší, co se vám v politice může stát: začala smrdět porážkou, zatímco se dvojkoalice Pirátů s STAN dotáhla na ANO anebo ho rovnou přeskočila. Zvlášť ODS se teď musí rozhodnout, jestli se kvůli pokoření Andreje Babiše zničí, a ještě při tom Pirátům pomůže.

Právě Piráti by normálně byli pro občanské demokraty ještě větším nepřítelem než ANO: i oni se prodávají jako protisystémová a protestní parta, která ODSku ráda posílá do tepláků za někdejší kmotrovskou dekadenci. Na rozdíl od zleva doprava rozkročeného ANO, s nímž ODS nedávno prohlasovala snížení některých daní, jsou ale mnohem levicovější a taky revolučnější. Problém je, že Piráti spolu se STAN tvoří druhou antibabišovskou koalici, s níž chce ODS po volbách případně vládnout. Takže si paradoxně hýčká svého úhlavního nepřítele, což je jistě revoluční volební kampaň.

Poslední průzkum Kantaru pro Českou televizi Pirátům přál ještě víc než jindy, naopak vůči koalici SPOLU je skeptických už několik volebních modelů od různých agentur, které jí dávají mezi 16-19 procenty. Strana se průběžně propadá směrem ke svému sedmiprocentnímu volebnímu debaklu z roku 2013, odevzdává voliče dalším partajím a ve zmíněném šetření Kantaru ji přeskočila i SPD. 

Autoři průzkumů nemluví jen o dlouhodobější stagnaci občanských demokratů, ale i o tom, že jimi vedená koalice prostě chytla „auru nevítěze“, jak by pravil klasik. A to v politice znamená porážku, protože lidi vždycky preferují vítěze. Není to složitá matematika: koalice Pirátů a STAN evidentně roste na úkor SPOLU a hlavně ODS. Ta si na záda uvázala polomrtvé lidovce a TOP 09, jejichž hlasy nechce nechat propadnout kvůli přečíslení Babiše. Oběma pidistranám hrozí vypadnutí ze sněmovny a do koalice SPOLU přinášejí zmíněnou auru i bez stagnující ODS. 

Ta nakonec může docílit toho, že do sněmovny vyveze dvě strany v kómatu, sama kvůli tomu odevzdá voliče koalici vedené Piráty a pak se v případné společné vládě ocitne na periferii, protože má k Pirátům i STAN politicky určitě dál než TOP 09 a lidovci. Tři nahé zadky se spojily, komentoval jízlivě vznik koalice SPOLU Miroslav Macek, spoluzakladatel ODS. Poslední měsíce mu dávají za pravdu. 

Nebýt nedávného rozhodnutí Ústavního soudu, možná jsme dnes jinde. Soud totiž mimo jiné zrušil i to, že trojkoalice potřebují pro vstup do sněmovny aspoň patnáct procent. Jenže politika není charita a ODS musí něco udělat. Tedy jestli se nechce jen obětovat pro vítězství Pirátů a záchranu TOP 09 a lidovců, což nebývá obvyklý volební program. Pravda, času moc nezbývá.

sinfin.digital