Spolu, nebo proti sobě? Když Fiala mluví jako Babiš, jde i antibabiš k čertu

GLOSA PETRA HOLCE | Je to ale ironie! Ve stejný týden, kdy se volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců přejmenovala na antibabišovské SPOLU, tak její senátoři schválili premiérův daňový balík. Takže máme zase jasněji. Když totiž šéf ODS Petr Fiala mluví stejně jako Andrej Babiš, nabízí se, kdo je tady vlastně „spolu“.

Ano, zdá se to fakt neuvěřitelné. Fiala jako by ale vykradl Babiše, když schválení jeho daňového balíku v Senátu hájil slovy, že lidem zůstane v peněžence víc peněz. A že navíc nejde o nějakou bruselskou reguli o banánech: právě daně jsou nejdůležitějším zákonem, protože přímo ovlivňují státní rozpočet i to, jak moc politici můžou „uplácet“ své voliče. ODS ostatně nic moc jiného nezbylo: Babiš totiž do parlamentu poslal de facto její daňový balík. A to pak jde celý „antibabiš“ k čertu…

Po posledních volbách je Senát opoziční baštou, a když tedy premiér svůj daňový balík protlačil spolu s ODS, komunisty a SPD sněmovnou, bylo otázkou, jestli nedostane v horní komoře stopku. Nakonec prošel s úplně stejnými daňovými sazbami (15 a 23 %) i Senátem. Ten navrch zvýšil slevu na poplatníka, „své“ kraje umlčel dalšími penězi a z návrhu vyhodil pirátskou loupež na majitelích akcií, jimž návrh Mikuláše Ferjenčíka danil jejich prodej. Takže přece jen není zbytečný.

Daňové změny zásadně zabrzdí ekonomiku, lidé to pocítí. V ANO je vnitřní protest proti Babišovi, říká Rakušan

„Antibabiš nefunguje...“

„Není pravda, že Antibabiš nefunguje,“ píše na konto opozičního SPOLU Martin Schmarcz a polemizuje s představou, že by ODS měla blíž k ANO než k opozici. „Za takto nastavených mantinelů je vpostatě nemožné se z opoziční ‚pětky‘ trhnout.“

Přečtěte si to tady.

Duo Piráti/STAN, které se poslední dobou nafouklo příznivými volebními preferencemi, v Senátu zase rychle ušlo jako píchnutá pneumatika. Velké věci se ale děly hlavně v triu SPOLU. ODS se kvůli dani z příjmu roztrojila, když kvůli zachování vlastní tváře nabízela její snížení na patnáct, šestnáct a dokonce i osmnáct procent. V České televizi proto spolu o daních „nediskutovalo“ ANO s opozicí, ale vysocí politici ODS. Skoro jako by se na Kavčí hory vrátila stará dobrá Česká soda.

Hodně slyšet byl samozřejmě i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, jenže i „jeho“ partaj se nakonec v Senátu pružně přiblížila k Babišovi a ODS. A stejně tak i lidovci. Přitom obě strany ve sněmovně argumentovaly hlavně tím, že Babišův daňový balík hází do státního rozpočtu další zhruba stomiliardovou sekeru - a že už jich tam vězí víc než dost. Takže senátní daňový balík, který je nyní i jejich, dělá s rozpočtem zhruba to samé.

Parlamentní bitvu o daně tak zatím (návrh se vrací do sněmovny a vetem hrozí prezident Miloš Zeman) vyhrál Babiš a ODS. Tu stihla po sněmovním hlasování s ANO méně přátelská palba od koaličních parťáků z TOP 09 a KDU-ČSL, po senátním hlasování je ale zase o něco jasněji: když jde totiž o partaj, diktuje ve SPOLU nejsilnější ODS a „trpaslíci“ prostě poslouchají, protože jim jde hlavně o vlastní o krk. Jasněji je ale ještě v jedné věci. ODS bude mít vždycky blíž k ANO než k Pirátům, protože její DNA prostě není loupežnická.

S Petrem Holcem jsme na INFO.CZ probrali také nový projekt Mikuláše Mináře. Poslechněte si podcast:

KAPITOLA — Nedovedu si představit, že Minář osloví venkov a voliče ANO. Je to reality show, říká Holec

SDÍLET
sinfin.digital