Spolu, nebo proti sobě? Když Fiala mluví jako Babiš, jde i antibabiš k čertu

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Je to ale ironie! Ve stejný týden, kdy se volební trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců přejmenovala na antibabišovské SPOLU, tak její senátoři schválili premiérův daňový balík. Takže máme zase jasněji. Když totiž šéf ODS Petr Fiala mluví stejně jako Andrej Babiš, nabízí se, kdo je tady vlastně „spolu“.

Ano, zdá se to fakt neuvěřitelné. Fiala jako by ale vykradl Babiše, když schválení jeho daňového balíku v Senátu hájil slovy, že lidem zůstane v peněžence víc peněz. A že navíc nejde o nějakou bruselskou reguli o banánech: právě daně jsou nejdůležitějším zákonem, protože přímo ovlivňují státní rozpočet i to, jak moc politici můžou „uplácet“ své voliče. ODS ostatně nic moc jiného nezbylo: Babiš totiž do parlamentu poslal de facto její daňový balík. A to pak jde celý „antibabiš“ k čertu…

Po posledních volbách je Senát opoziční baštou, a když tedy premiér svůj daňový balík protlačil spolu s ODS, komunisty a SPD sněmovnou, bylo otázkou, jestli nedostane v horní komoře stopku. Nakonec prošel s úplně stejnými daňovými sazbami (15 a 23 %) i Senátem. Ten navrch zvýšil slevu na poplatníka, „své“ kraje umlčel dalšími penězi a z návrhu vyhodil pirátskou loupež na majitelích akcií, jimž návrh Mikuláše Ferjenčíka danil jejich prodej. Takže přece jen není zbytečný.

Daňové změny zásadně zabrzdí ekonomiku, lidé to pocítí. V ANO je vnitřní protest proti Babišovi, říká Rakušan

sinfin.digital