Stát chce lidem platit za to, že poslouchají. Karanténní pětistovka se vládě hodí bez ohledu na absurditu

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Politici plánují osladit lidem karanténu pětistovkou denně. U ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se zrodila myšlenka odměňovat zaměstnance za to, že plní vládní příkazy. Na první pohled to zní absurdně, na druhou stranu finanční motivace těch, kdo se karanténě vyhýbají, může krátkodobě dávat smysl, což jen dokazuje celkovou chaotičnost doby.

Ministryně Maláčová přišla s ideou mimořádného denního bonusu ve výši až 500 korun nad rámec nemocenské pro ty, kdo poctivě dodržují covidovou karanténu. Má přitom existovat strop, aby nízkopříjmoví zaměstnanci na koronavirové nemocenské nedostávali víc, než když chodí do práce. Na stole je i varianta nižšího bonusu ve výši 250 korun, ale také dočasné zvýšení nemocenské až na 90 procent výdělku. 

Jádro pudla je v tom, že v karanténě dnes dostává zaměstnanec od státu nemocenskou ve výši „pouhých“ 60 procent redukovaného průměrného výdělku, tedy stejně „málo“ jako při nemoci. Řada lidí se tak pobytu v izolaci vyhýbá, protože pro ně znamená propad výdělku. Novátorský koncept odměny za dodržování karantény má tuto potíž vyřešit. Diskuse má pochopitelně smysl jen ve vztahu k těm, kteří mají jít do karantény preventivně nebo je u nich průběh nemoci bezpříznakový. Tito lidé totiž cítí, že by mohli pracovat a vydělávat plnou mzdu. Snížení výplaty je pro ně z osobního hlediska horším důsledkem než šíření koronaviru. 

Na celé myšlence zaujme zcela nový aspekt vztahu mezi státem a občanem. Fakticky by se uplatnil princip, kdy by lidé byli státem finančně odměňováni za to, že dodržují předpisy a pravidla. Nic na tom nemění skutečnost, že karanténní bonus by podle existujícího návrhu měli v praxi vyplácet zaměstnavatelé, kteří by si „na oplátku“ mohli snížit své sociální odvody (čímž by vznikal dluh, který by stát musel uhradit z jiných zdrojů, typicky „půjčkou z budoucnosti“; což je v kontextu stovek miliard koronavirových deficitů už jen detail…).

Odměnit všechny vzorné

Odměňovat občany penězi za to, že dodržují zákony (předpisy, zákazy, nařízení, směrnice...), je krásná vize, třebaže kontroverzní a téměř absurdní. Už jen proto, že stát na to použije peníze z jejich vlastních kapes; jiné zdroje takřka nemá. Jistě, jsme dnes v mimořádné situaci, ale na podstatě to nic nemění. Představme si, že by například měli být finančně odměňováni i řidiči za to, že důsledně dodržují dopravní předpisy. I ty jsou přece důležité... Vzato do absolutního důsledku, musela by většina dospělé populace být dnes a denně zahrnována finančními odměnami od vlády, neboť lidé zákony a pravidla převážně dodržují.

Ano, dodržováním karantény přicházejí zaměstnanci (ale samozřejmě i živnostníci, i když ti čelí ještě mnohým dalším ohrožením) o část mzdy, respektive platu. Přitom i pro firmy a podnikatele má dodržování vládních nařízení mnohdy velmi negativní finanční důsledky. A nejde jen o důsledky „virových lockdownů“, dělo se jim to i bez nouzového stavu. Často účelové, byrokratické regulace a nesnesitelné administrativní povinnosti dopadaly na jejich příjmy i v „normálních časech“. S ohledem na to se zvažované speciální odměňování zaměstnanců koronavirovým bonusem jeví jako nestandardní politický záměr.

A to jsme pominuli řadu praktických argumentů proti „karanténní pětistovce“, jako je zneužívání bonusu těmi, pro které je výhodnější nepracovat, a tedy „hodit se do karantény“. Pokud by lidé na nemocenské v karanténě dostávali zhruba tolik, jako když běžně pracují, snižovala by se jejich motivace chodit do práce. V mnoha oborech by zaměstnavatelům ještě více chyběli lidé. Tato úvaha se týká pracovníků s nižšími příjmy, neboť nemocenská je a bude zastropována. Nehrozí, že by člověk se stotisícovým příjmem pobíral nemocenskou ve výši stovek tisíc měsíčně…

Odměny, nebo další lockdown?

Vzniklá situace, kdy se lidem z finančních důvodů nechce do karantény, nakonec ukazuje, jak nedostatečná je výše mezd v Česku, když si lidé „nemohou dovolit“ být nemocní, respektive být v karanténě (v situaci, kdy jejich stav nevyžaduje léčbu). Státem organizovaná nemocenská se prostě stává překážkou v tom, aby lidé dodržovali pandemická opatření. Dostáváme se do bodu, kdy situace nemá snadné a logické vyústění. Z jistého pohledu by totiž koronavirový bonus dával smysl, a to vzhledem k mimořádnosti pandemie. I přes všechna negativa (zatím jen navrhovaného) karanténního bonusu takové opatření může být méně problematické než nedodržování karantény a v důsledku toho neklesající počet nakažených a další prodlužování tvrdých restrikcí, sektorových lockdownů, zavřených škol... 

Bude zajímavé sledovat, jak se s tím vypořádá Babišova vláda, která má návrh na karanténní bonus teprve projednávat. Tlačí ji bota v podobě hrozivé koronavirové situace, kdy Česko patří k nejhorším v Evropě. Zefektivnit karanténu je tedy logickým cílem. Zatraktivnění nemocenské dávky by současně mohlo pozitivně zapůsobit na ty „správné“ voličské skupiny, což se pár měsíců před volbami může hodit oběma vládním partajím, bez ohledu na protesty zaměstnavatelů.

sinfin.digital