Stát ve stavu nouze. Začíná nejpodivnější volební kampaň v historii

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Začíná kampaň ve stínu koronaviru. Demokratická opozice získává navrch. Stojí za tím zejména totální rozpad důvěry ve stát a jeho instituce spojovaný s působením Babišovy vlády během druhé vlny epidemie. Vlastními devizami koalic Piráti-STAN a SPOLU je schopnost integrace a snad i naděje občanů, že by krizi zvládly líp. Když si je obě udrží, zcela jistě zvítězí a získají ve sněmovně většinu.

Korelace mezi spokojeností s politickou situací a volebními preferencemi ANO je očividná. Loni na jaře, kdy kabinet rychle zvládl první nápor viru, obě hodnoty kulminovaly, nyní je důvěra občanů na bodu mrazu a Babiš po sedmi letech už není hegemonem stranických preferencí. Dobré zprávy z vícero průzkumů přicházejí pro „Pětku“ v čase, kdy čelí brblání kverulantů, kteří po nálezu Ústavního soudu, jímž zrušil většinové prvky volebního zákona, furiantsky halasí, že by jednotlivé strany měly jít do voleb samostatně.

Poslední průzkum agentury Kantar pro ČT zjistil nejen vysokou podporu pro Piráty-STAN a SPOLU, ale také fakt, že příznivci přecházejí vzájemně mezi nimi. Takže jednak se v součtu žádné hlasy neztrácejí, jednak je jasné, že ten, kdo by zklamal důvěru – například rozbitím některé z koalic – tvrdě by na to doplatil. Prozápadní voliči, kteří od prvního vítězství Zemana v prezidentské volbě roku 2013 jdou od porážky k porážce a chtějí konečně změnu, budou bedlivě sledovat, kdo z demokratické opozice spolupracuje a kdo to „kazí“.

Volební model Kantar pro ČT, 18. 1. až 5. 2. 2021
sinfin.digital