Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Státní zastupitelství plete spiklenecké sítě z novinářů, kteří píší o Babišovi. Glosa Roberta Maleckého

Státní zastupitelství plete spiklenecké sítě z novinářů, kteří píší o Babišovi. Glosa Roberta Maleckého

Obě vrchní státní zastupitelství, pražské a olomoucké, vyrazila do boje proti únikům informací. Chvályhodné. Na výslechy jsou zváni investigativní novináři, kteří jsou dotazováni na případy související s politikou. Hlavně s Andrejem Babišem. Na hony z takového počínání čouhá selektivnost: popotahovaní reportéři jsou totiž ti, kteří o kauzách píší nejkritičtěji. Sami novináři upozorňují, že vedlejším efektem je snaha je zastrašit.

Útoků na novinářský stav přibývá. A těžko mezi nimi nevidět souvislost. Prezident Miloš Zeman proslul vulgárním urážením novinářů už dávno. Nesnáší je. Hlavně ty, kteří o něm píší kriticky a nepodlézají mu v rádoby nezávisle vedených rozhovorech.

Nepřítelem se vloni stala i Česká televize. Konkrétně ostrůvky nezávislé novinařiny, které představují třeba Reportéři ČT. Loni je napadl tehdy ještě ministr financí Andrej Babiš. Zkorumpovaná pakáž, onálepkoval je tehdy bez důkazů.

Přidal se Tomio Okamura a celá jeho konspiracemi ovlivněná kohorta. I pro ně jsou novináři nepřátelé, kteří na světlo vytahují jeden jejich průšvih za druhým.

A za zmínku stojí i boj, který proti České televizi vede majitel televize Barrandov Jaromír Soukup. I tady najdeme spojení s Okamurou a Zemanem: patří k oblíbencům televize, kopou stejný boj.

Když se ale do novinářů opře státní zastupitelství, dokonce jeho nejmocnější složky, je to jiná liga.

To už se nepohybujeme ve světě politiky a médií, nepodložených obvinění o konspiračních webech a podvodných pořadech, abychom použili slovník Tomia Okamury a jeho spojenců.

Hřištěm je trestní řád. Trestní mimochodem znamená, že zde hrozí tresty. Stíhání, obžaloby, vězení. Koná policie, případně policejní inspekce.

Případy dozorují státní zástupci, dokonce ti, kteří mají v popisu práce vyšetřování té nejzávažnější trestné činnosti. Pomalu tak ožívají vzpomínky pár let staré, kdy žalobci pletli sítě osob, jež označovali za sabotážníky a zařazovali do nich i novináře. Je to otřesné, bezprecedentní, šílené.

Úniky informací jsou zdá se v Česku dvojí. Vhodné jsou ty, jichž se třeba v kauze policejní reorganizace proti policejnímu prezidentovi dopouštěli žalobci z olomouckého VSZ. Ty byly ve veřejném zájmu a zůstaly nepotrestány.

Pak jsou ty méně vhodné. Podle serveru Česká justice byl k výslechu pozván třeba Jaroslav Kmenta z magazínu Reportér.

Ptali se ho na Krakatici, to jest spis z přelomu tisíciletí (!). Následovali novináři Sabina Slonková ze serveru Neovlivní.cz, Janek Kroupa z Českého rozhlasu. Jaroslav Spurný z Respektu a Jiří Hynek z České televize.

To už jsme ve žhavé současnosti, otázky vyšetřovatelů směřovaly k účtu Šuman, tedy k dění kolem premiéra Andreje Babiše. Prozraďte zdroje, zní požadavek policistů.

Novináři se přirozeně brání, vydali společné prohlášení. „Na mě to dělá dojem, že sekundárním cílem této aktivity je nás zastrašit. Chceme upozornit na to, že se tu děje něco velmi nestandardního,“ řekl České justici Kmenta.

V současném dění kolem policie a bezpečnostních sborů obecně se potkává řada nitek a zájmů. Přetrvává válka policajtů, kterou odstartovala kauza Vidkun.

Další válku vedou státní zástupci s inspekcí. Projevilo se to již v tzv. kauze reorganizace, nyní to znovu ožívá kolem snahy premiéra Babiše odvolat ředitele GIBS Murína.

Babiš a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek (sám v kauze Čapí hnízdo stíhaný) se ze všech sil snaží znevěrohodnit „svého“ vyšetřovatele Nevtípila. Mix těchto zájmů a vlivů dělá z České republiky skutečnou banánovou republiku.

Teď vyšlo najevo, že státní zástupci zatáhli do této hry i novináře. Znovu z nich dělají spiklence, sabotážníky. To vše pro výkon jejich povolání, proti veřejnému zájmu, který novináři bez jakýchkoli debat reprezentují.

Snaha novináře kriminalizovat, nebo aspoň prostřednictvím trestního řízení působit na jejich odvahu a odvahu jejich zdrojů, nás sune na východ. Tím hůř, že se na věci podílejí státní zástupci.

A teď absurdita celé věci: učinit tomu přítrž může jen vláda, a to ještě zprostředkovaně. Může na soustavu státního zastupitelství vyvinout jediný tlak, který směřuje k případnému odvolání nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

Jenže jak víme, vláda je Andrej Babiš. Trestně stíhaný premiér, jehož  střet zájmů ve věcech policie a státního zastupitelství je ještě krystaličtější než igelitka peněz na byt někdejšího premiéra Stanislava Grosse.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho přebírá se souhlasem redakce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744