Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Státní zastupitelství plete spiklenecké sítě z novinářů, kteří píší o Babišovi. Glosa Roberta Maleckého

Státní zastupitelství plete spiklenecké sítě z novinářů, kteří píší o Babišovi. Glosa Roberta Maleckého

Obě vrchní státní zastupitelství, pražské a olomoucké, vyrazila do boje proti únikům informací. Chvályhodné. Na výslechy jsou zváni investigativní novináři, kteří jsou dotazováni na případy související s politikou. Hlavně s Andrejem Babišem. Na hony z takového počínání čouhá selektivnost: popotahovaní reportéři jsou totiž ti, kteří o kauzách píší nejkritičtěji. Sami novináři upozorňují, že vedlejším efektem je snaha je zastrašit.

Útoků na novinářský stav přibývá. A těžko mezi nimi nevidět souvislost. Prezident Miloš Zeman proslul vulgárním urážením novinářů už dávno. Nesnáší je. Hlavně ty, kteří o něm píší kriticky a nepodlézají mu v rádoby nezávisle vedených rozhovorech.

Nepřítelem se vloni stala i Česká televize. Konkrétně ostrůvky nezávislé novinařiny, které představují třeba Reportéři ČT. Loni je napadl tehdy ještě ministr financí Andrej Babiš. Zkorumpovaná pakáž, onálepkoval je tehdy bez důkazů.

Přidal se Tomio Okamura a celá jeho konspiracemi ovlivněná kohorta. I pro ně jsou novináři nepřátelé, kteří na světlo vytahují jeden jejich průšvih za druhým.

A za zmínku stojí i boj, který proti České televizi vede majitel televize Barrandov Jaromír Soukup. I tady najdeme spojení s Okamurou a Zemanem: patří k oblíbencům televize, kopou stejný boj.

Když se ale do novinářů opře státní zastupitelství, dokonce jeho nejmocnější složky, je to jiná liga.

To už se nepohybujeme ve světě politiky a médií, nepodložených obvinění o konspiračních webech a podvodných pořadech, abychom použili slovník Tomia Okamury a jeho spojenců.

Hřištěm je trestní řád. Trestní mimochodem znamená, že zde hrozí tresty. Stíhání, obžaloby, vězení. Koná policie, případně policejní inspekce.

Případy dozorují státní zástupci, dokonce ti, kteří mají v popisu práce vyšetřování té nejzávažnější trestné činnosti. Pomalu tak ožívají vzpomínky pár let staré, kdy žalobci pletli sítě osob, jež označovali za sabotážníky a zařazovali do nich i novináře. Je to otřesné, bezprecedentní, šílené.

Úniky informací jsou zdá se v Česku dvojí. Vhodné jsou ty, jichž se třeba v kauze policejní reorganizace proti policejnímu prezidentovi dopouštěli žalobci z olomouckého VSZ. Ty byly ve veřejném zájmu a zůstaly nepotrestány.

Pak jsou ty méně vhodné. Podle serveru Česká justice byl k výslechu pozván třeba Jaroslav Kmenta z magazínu Reportér.

Ptali se ho na Krakatici, to jest spis z přelomu tisíciletí (!). Následovali novináři Sabina Slonková ze serveru Neovlivní.cz, Janek Kroupa z Českého rozhlasu. Jaroslav Spurný z Respektu a Jiří Hynek z České televize.

To už jsme ve žhavé současnosti, otázky vyšetřovatelů směřovaly k účtu Šuman, tedy k dění kolem premiéra Andreje Babiše. Prozraďte zdroje, zní požadavek policistů.

Novináři se přirozeně brání, vydali společné prohlášení. „Na mě to dělá dojem, že sekundárním cílem této aktivity je nás zastrašit. Chceme upozornit na to, že se tu děje něco velmi nestandardního,“ řekl České justici Kmenta.

V současném dění kolem policie a bezpečnostních sborů obecně se potkává řada nitek a zájmů. Přetrvává válka policajtů, kterou odstartovala kauza Vidkun.

Další válku vedou státní zástupci s inspekcí. Projevilo se to již v tzv. kauze reorganizace, nyní to znovu ožívá kolem snahy premiéra Babiše odvolat ředitele GIBS Murína.

Babiš a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek (sám v kauze Čapí hnízdo stíhaný) se ze všech sil snaží znevěrohodnit „svého“ vyšetřovatele Nevtípila. Mix těchto zájmů a vlivů dělá z České republiky skutečnou banánovou republiku.

Teď vyšlo najevo, že státní zástupci zatáhli do této hry i novináře. Znovu z nich dělají spiklence, sabotážníky. To vše pro výkon jejich povolání, proti veřejnému zájmu, který novináři bez jakýchkoli debat reprezentují.

Snaha novináře kriminalizovat, nebo aspoň prostřednictvím trestního řízení působit na jejich odvahu a odvahu jejich zdrojů, nás sune na východ. Tím hůř, že se na věci podílejí státní zástupci.

A teď absurdita celé věci: učinit tomu přítrž může jen vláda, a to ještě zprostředkovaně. Může na soustavu státního zastupitelství vyvinout jediný tlak, který směřuje k případnému odvolání nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

Jenže jak víme, vláda je Andrej Babiš. Trestně stíhaný premiér, jehož  střet zájmů ve věcech policie a státního zastupitelství je ještě krystaličtější než igelitka peněz na byt někdejšího premiéra Stanislava Grosse.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho přebírá se souhlasem redakce.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1