Štěch na hraně ekonomického fašismu a živnostníci, které každý rád, když se to hodí. Glosa R. Maleckého | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štěch na hraně ekonomického fašismu a živnostníci, které každý rád, když se to hodí. Glosa R. Maleckého

1080p720p360p

Prezident Miloš Zeman se svou rodinou navštívil britskou panovnici. V době, kdy píšeme tento souhrn, zatím není známo, že by se ČR ocitla ve válečném stavu s pátou nejmocnější armádou světa, což je za daných okolností asi maximum možného. A nyní podrobněji k některým událostem uplynulého týdne.

Sociální demokracie se konečně rozhodla jít cestou, na kterou se měla vydat nejpozději na podzim roku 2004, kdy ohromila svět tandemem Gross-Sobotka. Následkem některých ne zcela předvídatelných okolností to sice chvilku trvalo, ale výsledek se přece jen po 13 letech dostavil: Sobotka se odebral do politického smetí. A nový tandem Zaorálek-Chovanec dostal do kampaně pěkný příspěvek od šéfa Senátu Milana Štěcha.

„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití.“
(Milan Štěch zajišťuje korporacím pracovní sílu, sjezd odborového svazu KOVO, 15. června)

Později už se z tématu samozřejmě bruslilo, zejména s odkazem na to, že Štěch prý myslel jen zneužívání švarcsystému. Pro nás ale i tak zůstává zajímavá ta linka, v níž politik navrhuje omezení soukromého podnikání ve prospěch velkých korporací, které nedostatek pracovní síly v Česku trápí nejvíc. Ať po politologických encyklopediích pátráme jakkoli, vychází nám z toho v lepším případě korporativismus, v horším ekonomický fašismus.

Ze Sobotkova konce je samozřejmě nejvíc smutný jeho nejbližší vládní kolega Andrej Babiš, muž, se kterým zde poslední tři roky Sobotka úzce spolupracoval na zavádění těch nejlepších vymožeností. Babiš smutní tak, že nenechal na Sobotkových nástupcích nit suchou.

„Pan Zaorálek je vlastně zakladatel Občanského fóra.“
(Andrej Babiš o Lubomíru Zaorálkovi na facebooku, 14. června)

To je samozřejmě průšvih, takováhle kariérní kaňka. To Babiš, to je jiná liga. Ochránce živnostníků, které tak zle napadají politici ČSSD.

„Mládek živnostníky považoval za parazity, Štěch je chce zase zlikvidovat a odradit od podnikání. Co byste čekali od celoživotního odboráře a kariérního politika. Celá jejich slavná ČSSD plánuje všechny brutálně zdanit. Je to jejich klasické chování, jsou zvyklí žít na dluh a z cizího. Já jsem sice zavedl EET, ale dělal jsem to proto, abych narovnal tržní prostředí a zajistil férové podmínky pro živnostníky a zaměstnance.
(Andrej Babiš na facebooku, 16. června)

My, co máme kromě zbytků paměti k dispozici ještě internet, si ovšem můžeme připomenout jiný Babišův výrok, který k živnostníkům zase tak vstřícný není.

„Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd.“
(velkopodnikatel Andrej Babiš horuje za velkopodnikání, říjen 2013)

ČSSD v sobotu představila program a zjednodušeně se dá říct, že ho postavila na laciném populismu babišovského typu. Příklad?

“Jsem nekuřák, ale nejsem si teď jist, zda máme právo lidem organizovat jejich život…”
(volební lídr Lubomír Zaorálek v projevu na programové konferenci)

Hezké. Jen si říkáme, kdo tady to organizování života lidem tři a půl roku prosazoval z pozice hlavní vládní strany?

Sociální demokracii teď formálně vede statutární místopředseda Milan Chovanec, a to přibližně do doby, než bude předsedou po podzimní volební nakládačce zvolen Jiří Paroubek. Chovanec, jak se sluší a patří, vysekl Sobotkovi povinnou pochvalu.

„Sobotka je nejlepší premiér za posledních dvacet let.“
(Milan Chovanec ve vysílání ČT, zdroj: ČTK)

Ať počítáme, jak počítáme, sahá Sobotkův primát mezi premiéry zpět do roku 1997. Z toho nám vychází, jakkoli tomu není snadné uvěřit, že největším českým premiérem je v Chovancových očích Václav Klaus. Překvapivé.

autor: ČT24

Závěrem ještě nakoukneme do hlavy grafickému editorovi zpravodajské ČT24. Aby bylo jasné, o koho jde, to je takový ten člověk, který mluvícím hlavám přiřazuje ty správné funkce, abychom my, lid tupý, byli patřičně ohromeni, jací velcí experti k nám z té obrazovky promlouvají.

Tak klidnou mysl.

(autor je členem redakce HlidaciPes.org. Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků. Ty samy o sobě nestačí, proto je s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.)

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.