Stranický kandidát na prezidenta nemá šanci. Komentář Jiřího Štefka | info.cz

Články odjinud

Stranický kandidát na prezidenta nemá šanci. Komentář Jiřího Štefka

Ještě pár dnů a bude definitivně znám konečný seznam kandidátů do prezidentské volby. Zatímco před pěti lety kandidátskému pelotonu dominovali zástupci politických stran, nyní to je přesně naopak. Politik-straník totiž u voličů nemá šanci. Vědělo se to dlouho a myslím, že to věděli skoro všichni. Proto všechny ty řečičky o čekání na situaci po volbách nebo souhlas rodinných příslušníků byly jen kouřovou clonou.

 
 
 

O své kandidatuře například uvažoval senátor ODS Jaroslav Kubera, kterému to nakonec prý „rozmluvila“ jeho žena. Nic proti Kuberovi, vtipných a oblíbených politiků jeho střihu je v Česku jako šafránu, ale na zvolení do funkce prezidenta by to nestačilo ani náhodou. Jistě, prezidentská kampaň by tím trošku ožila.

Také ostatní strany zařadily či zařazují zpátečku. Z postavení vlastního kandidáta vycouvali komunisté, lidovci, TOP P0, ale i ANO či ČSSD. U SPD ještě není rozhodnuto a její lídr Tomio Okamura se rozhodne až na poslední chvíli. Zatímco u ANO jde nepochybně o mocenský kalkul, kterým je vykoupeno úspěšné složení nové vlády v čele s Andrejem Babišem (a neprovokování Miloše Zemana), u ostatních stran jde o – byť mnohdy dost pozdní – uvědomění si vlastní síly, tedy lépe řečeno slabosti.

Kompletní profil Miloše Zemana naleznete zde.>>>

Jako poslední z tradičních stran potvrdila nepostavení svého kandidáta ČSSD. Po totálním výbuchu ve sněmovních volbách se nic jiného ani nečekalo. Kandidát této strany by neměl o moc větší šanci ani v případě, kdyby ČSSD dostala i o několik procent (a poslaneckých křesel) více. Bylo proto dosti úsměvné sledovat slovní pitvoření končícího premiéra Bohuslava Sobotky a lidí z jeho okolí, kteří ještě v horkém létě nahlas fantazírovali o možném postavení vlastního kandidáta, a to všechno v situaci, kdy se jim do podpalubí hrnuly hektolitry vody a jejich loď se pomalu nořila do hlubin.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud