Stranický machiavellismus v praxi. Premiér by měl za ministra průmyslu vybrat Jeronýma Tejce. Komentář Jiřího Štefka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stranický machiavellismus v praxi. Premiér by měl za ministra průmyslu vybrat Jeronýma Tejce. Komentář Jiřího Štefka

Stranický machiavellismus v praxi. Premiér by měl za ministra průmyslu vybrat Jeronýma Tejce. Komentář Jiřího Štefka

Když premiér Bohuslav Sobotka v závěru loňského roku odvolával ministra zdravotnictví Svatopluka Německa, neměl v tu dobu za něj potvrzenou náhradu. Hledání nového šéfa resortu pak připomínalo čarování s kouzelnickým kloboukem. Uteklo pár měsíců, Sobotka se za tu dobu zjevně nepoučil a louská podobný oříšek znovu, tentokráte s obsazením šéfovské židle na ministerstvu průmyslu a obchodu. Na víkendovém sjezdu strany tento problém zjevně nevyřešil. Nicméně řešení by tu bylo, a to vskutku machiavellistické – premiér by měl toto křeslo nabídnout Jeronýmu Tejcovi.

Řešení by to bylo více než netradiční, nicméně svoji logiku by mělo. Předně do voleb zbývá už jen několik měsíců, nový ministr už toho moc neprosadí a dříve, než se v resortu rozkouká, bude tady léto a na podzim už bude celá země ve víru předvolební kampaně. Nicméně Tejc není žádný politický zelenáč a ač se dosud spíš specializoval na otázky spojené s vnitrem, policií či ústavou, jako dlouholetý člen hospodářského výboru sněmovny má zcela určitě o agendě tohoto ministerstva přehled. V čele resortu by navíc mohl předvést svoje manažerské schopnosti, u odborných otázek by mu záda kryli jeho náměstci a šéfové odborů či sekcí.

Bohuslav Sobotka by tímto krokem dostal Tejce pod svůj dozor a ten by proti němu nemohl piklit a chystat případné druhé a další lánské schůzky. V případě, že by Tejc nezvládl resort ani manažersky, mohl by Sobotka nespokojeným straníkům prezentovat Tejce sice jako dobrého řečníka, ale jako neschopného politického organizátora. Třetím důvodem pro tento krok by bylo rozmělnění vnitrostranické opozice proti premiérovi. Svoji nabídku Tejcovi by mohl prezentovat jako velkorysé gesto vítěze, kterému stranický sněm schválil všechno (a označené zavrhl), co mu předseda vlády defacto nadiktoval. Na druhou stranu pokud by Tejc resort zvládnul a úspěšně to mediálně prodal, získala by ČSSD v předvolebním klání další plusové body k dobru.

Vzhledem k tomu, že prezident Miloš Zeman proti Tejcovi nic nemá a nikdy mu nedělal naschvály, lze očekávat, že by proces jmenování nikterak nezdržoval a jmenovací dekret by podepsal bez mrknutí oka. Celý problém by byl rázem vyřešen. Nyní chybí jen malá drobnost, a to zeptat se, co si o tom myslí všichni zainteresovaní...

Více komentářů autora najdete na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.