Stravenková revoluce vlády je součástí volební bitvy o nenakrmené voliče

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Česko se otřásá v základech pod vlivem další „revoluce“, tentokrát stravenkové, kterou svým návrhem přináší Ministerstvo financí. Pečovatelský stát chce stravenky nahradit stravovacím paušálem a přivlastňuje si tak další roli, tentokrát jakéhosi garanta zvýhodněných obědů pro zaměstnanecké masy.

V době koronavirové krize se v Česku vede malá válka o populární zaměstnanecký benefit. V současnosti mají zaměstnavatelé možnost poskytovat lidem daňově zvýhodněné stravenky, vydávané různými firmami, jež ministryně Alena Schillerová poněkud hanlivě označuje za „stravenkáře“. Stravenky jsou dnes pro zaměstnance vítaným benefitem, protože je dostávají za méně než poloviční cenu jejich nominální hodnoty. 

Nový stravenkový paušál neznamená oficiálně konec klasických papírových stravenek, dává ale zaměstnavatelům možnost poskytovat místo nich zaměstnancům finanční příspěvek na stravování. Ten má být osvobozen od daní či pojistného a jeho výhodou bude, že firma „ušetří“ za provizi, kterou by musela platit stravenkové firmě.

Tak či tak se jedná o jakousi novou, vládou zprostředkovanou dotaci určenou přímo zaměstnancům. Ti nebudou muset dokládat, že peníze ze stravenkového paušálu utratili za oběd v restauraci nebo za nákup potravin. Je to zjevně úder cílený proti firmám, které z vydávání stravenek mají byznys. Ty se pochopitelně šikují do protiúderu, když varují, že kvůli novému paušálu zůstanou miliony zaměstnanců bez teplého oběda, nemluvě o ničivém vyprazdňování restaurací…

Mobil a počítač už jste si přinesli, teď ještě váš domov

sinfin.digital