Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svezte se s policií zadarmo z hospody, proč ČSSD nevyhraje volby a mrtvá broukyně Valachová. Glosa Roberta Maleckého

720p480p360p240p

Na úvod jedno dementi: Ministerstvo financí se omlouvá za drobnou nepřesnost ve zprávě „EET přinese ČR zisk 14 miliard“. Nebude to EET, ale Diag Human, a nebude to zisk, ale ztráta. A nyní k některým událostem podrobněji.

 

Ještě rádi budeme vzpomínat na dobu, kdy největším vzrušením kolem prezidentského vládnutí v Česku bylo jedno čmajznuté pero. Rozklad současné garnitury už dospěl do stavu permanentního průšvihu, který je jim samotným nepříjemný, rádi by to zastavili, ale osud se jim vzpírá. Každá další vylomenina je ještě absurdnější než ta včerejší, a tak se bárka hradní partičky bezmocně sune k totálnímu zmaru. A my abychom se báli se každé ráno probudit, co zase provedli. Zajímá nás na tom jediné: Co si kluci asi tak říkají, když se večer sejdou u televize a vyhledávání článků o panu prezidentovi na internetu?

“Každý z nás někdy zemře. Vladimír Kruliš ale nezemře, i když mu hrozilo ochrnutí.”
(Prezident Zeman komentuje nehodu policii zapůjčeného supersportu, při níž byl za nejasných okolností zraněn zástupce šéfa hradního protokolu, ČTK, 31. května)

Zeman dodal, že je ke Krulišově protizákonné přítomnosti v policejním autě tolerantní, protože chápe lásku mladých lidí k rychlým vozům. My tomu rozumíme jako posvěcení z nejvyšších míst, že teď policie bude vozit milovníky rychlých vozů na požádání. I na nás ostatní se dostane, spokojíme se s odvozem z hospod třeba i Oktávkami. Na Hradě nesedí žádná věrchuška, a policie tak bude konečně trochu pomáhat k užitku nás všech.

Už jsme zde nějaký čas nepsali o twitterové kampani ČSSD ve 140 znacích, která má zbořit internet a preference ANO. Ale nemůžeme jinak, připomněl se totiž mág sociálních sítí Bohuslav Sobotka.

“Půlnoc jsem strávil v hypermarketu na Zličíně.Zásahová jednotka cvičila zásah proti střelci.Je dobře,že se policie přip.i na takové situace.”
(ohňostroj nápadů na twitteru Bohuslava Sobotky, 31. května)

OK, my jsme půlnoc str. doma v post. a mysl., že bude dobř., když se p. Sob. přip. i na sit., že to po volb. nev.

Kateřina Valachová, což je takový ten socialistický symbol politické kultury v Česku, co narozdíl od Andreje Babiše podal demisi a narozdíl od něho je ještě pořád ministrem, se rozčílila na novináře z Hospodářských novin. Důvod? Kladli jí otázky.

“Vy se budete setsakramentsky divit a bude vám líto, že se mnou takto mluvíte, až se dozvíte, co a jakým způsobem se dělo a co policie vyšetřuje. Já o tom nemůžu mluvit. A kdo všechno je tam zmiňovaný. Pak si, prosím, na tento rozhovor vzpomeňte. A myslím, že se budete stydět.”
(ministryně školství v polo-demisi Kateřina Valachová odpovídá na otázku HN, která zněla: “Mohla jste udělat takový systém, aby i nad touto náměstkyní byla nějaká kontrola?”),

Umění politického P. R. spočívá v překrucování skutečnosti ve prospěch zákazníka. Jen génius mohl na zhruba dva týdny docílit toho, že česká veřejnost skutečně Valachovou považovala za jakýsi následováníhodný příklad kladné hrdinky, která se tváří tvář průšvihu ve svém nejbližším okolí a tlaku koaličního nepřítele číslo jedna obětuje a ve prospěch strany odstoupí. Nestalo se nic z toho. ČSSD dělá mrtvého brouka a Valachová pěkně popapalášsku hystericky vyhrožuje novinářům. Dobré vědět, co má ČSSD politickou kulturou na mysli.

A pak je tu Bohuslav Chalupa. Málokdo to ví, ale tento bývalý voják ČSLA je poslancem parlamentu za hnutí ANO 2011. Dosud coby takový delonovsko-bronsonovský typus plnil především roli okrasnou, nyní se ale pustil i do složitějších konstrukcí.

“A to je zajímavé-u Ráta se objevil právnický termín “otrávený strom má otrávené stromy”- u p. A.Babiše to ani nebyly policejní odposlechy…”
(právní expert hnutí ANO Bohuslav Chalupa na twitteru, 30. května)

Chtěli jsme sem napsat něco hodně ošklivého o stavu naší legislativy, pokud ji drží v ruce experti, co se ani netrefí do jména (nebo to bylo cosi jako lampasácká urážka?). A dodat cosi o vyšinutí větné vazby až ke zhroucení osobnosti. Ale neuděláme to. Budeme dělat, že toto není a samo to nějak postupně vymizí. Nejpozději na podzim.

Klidnou mysl.

Text vyšel na serveru HlidaciPes.org.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1