„Tady je Orbánovo.“ Proč maďarský premiér znovu drtivě vyhrál? Komentář Petra Sokola | info.cz

Články odjinud

„Tady je Orbánovo.“ Proč maďarský premiér znovu drtivě vyhrál? Komentář Petra Sokola

V mnoha evropských hlavních městech si to nepřáli, ale vláda Viktora Orbána v Maďarsku bude pokračovat. Ani po téměř třiceti letech v politice se tento bývalý studentský liberální vůdce, který se s postupujícím věkem proměnil v národního konzervativce a ikonu části evropské pravice, Maďarům očividně neomrzel.

Jeho konzervativní aliance FiDeSz-KDNP s přehledem splnila svůj cíl získat samostatně většinu v parlamentu, k čemuž ale přidala už potřetí v řadě volební výsledek, který znamená dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu. Orbán ji sice k ničemu nepotřebuje, protože novou ústavu již prosadil, ale je to určitě třešnička na dortu.

Maďarští konzervativci po sečtení všech hlasů získali dokonce o jeden mandát více než v roce 2014 – přesně 134, což o jeden mandát přesahuje hranici zmíněné ústavní většiny. Nádech triumfu Orbánovu výsledku dodává i fakt, že po osmi letech v čele vlády jeho strana posílila o 4 procentní body oproti roku 2014, kdy Maďaři naposledy rozhodovali o složení parlamentu.  

I díky tomu neobstojí ozývající se komentáře, že si Orbán tento zisk vlastně „vyrobil“ na míru šitým volebním systémem. Jeho strana totiž v poměrné části voleb získala 48,88 procenta, což se blíží polovině všech hlasů, ale hlavně to znamená, že si připsala víc hlasů než všechny opoziční strany dohromady.

Celý článek si můžete přečíst na Reflex.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud