Takhle Fiala premiérem nikdy nebude. I Piráti pochopili, že není čas na „džihád“

GLOSA PETRA HOLCE | S koronavirovou pandemií se to v Česku nevyvíjí dobře a řeší se, co dál. Vláda bude tenhle týden sněmovnu znovu žádat o prodloužení nouzového stavu a po dlouhé době přišla podaná opoziční ruka: lídři Pirátů/STAN se sešli s premiérem ANO Andrejem Babišem a vicepremiérem ČSSD Janem Hamáčkem. To ODS naopak dál razí antibabišovský kurs, který ovšem tak zoufale nefunguje.

V politice rozhoduje dojem a na ten jsou Piráti machři, jak naznačují i jejich současné volební preference. I teď celkem správně pochopili, že přišel čas na cestu do „prokletých“ Průhonic. Tady v neděli večer jednali s Babišem a Hamáčkem hlavně o postupném otevření škol i další krizové legislativě, bonusu pro lidi v karanténě nebo kompenzacích podnikatelům za uzavřené provozovny. „Opravdu to záleží i velmi na tom, zda vláda bude připravovat některé z těch věcí, které považujeme za zásadní,“ řekl k případné podpoře prodloužení nouzového stavu šéf STAN Vít Rakušan. 

A co na to šéf ODS Petr Fiala? Jako obvykle nic. Poslední dobou dokonce už ani neopakuje, že bude příštím premiérem. Nejspíš proto, že už tomu ani on sám nevěří. A že k tomu má fakt dobrý důvod. Zatímco se volební preference koalice Pirátů a STAN přiblížily ANO, volební preference SPOLU se podezřele blíží těm ODS. Nebo jinak: ODS si k noze „moudře“ uvázala dva trpaslíky, co jí nejvíc ze všeho berou místa na jediné společné kandidátce. A co hůř, svou značku nechala překrýt „antibabišovským džihádem“ TOP 09, který po Miroslavu Kalouskovi převzala šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.

Rozum praktika začal do ODS vracet její někdejší „zlý“ muž Martin Kuba, jenž se teď politicky naplno vrátil v roli akčního jihočeského hejtmana. Podnikatel Kuba, který si pro svůj politický comeback vypůjčil pár vyzkoušených triků od Babiše, samozřejmě pochopil, že Fialovo akademické kňourání lidi nezajímá; od politiků prostě nechtějí slova, ale činy. I proto nedávno řekl, že nemá problém s prodloužením nouzového stavu, protože mnohem důležitější jsou konkrétní vládní opatření proti koronaviru.  

Kuba se nyní s Fialou tak trochu střetl i ohledně existence volební koalice SPOLU. Konstatoval totiž, že po zásahu Ústavního soudu do volebního zákona pozbyla svůj hlavní smysl – maximalizaci volebního zisku. Hejtman ODS sice ještě nevytáhl do boje za její zrušení, i z jeho slov je ale patrné, že mezi ODS a TOP 09 jinak nekvete žádná velké politická láska. To Fiala naopak trojkoalici dál opečovává podobně jako svůj Twitter. Ironie je, že právě spojení s TOP 09 a lidovci ho může už zakrátko posadit na vlak domů do Brna. 

Kuba totiž v ODS nemluvil jen za sebe, když řekl, že pro stranu by bylo fiaskem, kdyby její koalice skončila ve volbách až na třetím místě. Jenže SPOLU podle volebních modelů okupuje právě třetí místo a zatím nic nenaznačuje tomu, že by rvala za srdce nové voliče. Ne náhodou. K volebnímu vítězství se nikdo nikdy „neprobrečel“, lidé nechtějí slzy. Po sedmi letech v čele ODS by to ostatně mohl pomalu vědět i politolog Fiala, ne?  

Nejspíš neví. Zatímco lídři Pirátů a STAN jednali s Babišem, tvítoval šéf ODS o svém dalším rozhovoru pro Respekt, jímž své straně nejspíš nezíská jediného voliče. „Na našich principech se nic nemění, nepůjdeme do vlády nejen s trestně stíhaným premiérem, ale také s někým, kdo má střet zájmů, s kým se rozcházíme v programu,“ nadchnul Fiala sám sebe. Tak zrovna tohle teď určitě všichni v Česku řeší!

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital