Zapomeňte na politiku, takhle to bude až do voleb. Jedna výbušná kauza bude přebíjet druhou

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pohled na Jana Hamáčka, který se dokonale zamotal do vysvětlování plánované cesty do Moskvy v čase, kdy už věděl o angažmá agentů GRU ve Vrběticích, je smutný. Nemůže to pro něj skončit jinak než – přinejmenším – ostudou a posměchem. To ale neznamená, že bychom bez výhrad měli přijmout verzi, se kterou pracuje server Seznam Zprávy, tedy že Hamáček aktivně pracoval s „ďábelským“ scénářem, kdy Kremlu slíbí „ututlání“ Vrbětic výměnou za vakcínu Sputnik V, která bude předvolebním tahákem ČSSD. Těžko říct, kde je pravda. Jistá je ale jedna věc, která zatím zaniká: spokojený musí být třeba Andrej Babiš nebo Jaroslav Faltýnek.

Kdokoli se špetkou představivosti má tu scénu před očima: Hamáček se v nějaké situaci zmíní na uzavřeném jednání o variantě (třeba jen v nadsázce), jak udělá s Kremlem velký byznys: nejen že „za Vrbětice” zajistí vakcíny pro Česko, ale zároveň zachrání budoucnost ČSSD. Nemusí to ale ještě znamenat, že by takový kšeft byl reálně ve hře a vicepremiér podnikal kroky k jeho naplnění. Pokud ano, byl by to pochopitelně velký skandál. Ale informace, se kterými přišly Seznam Zprávy, to zatím neprokazují.

Zároveň se ovšem definitivně hroutí Hamáčkova dřívější oficiální verze, že cesta do Moskvy nebyla nikdy myšlena vážně, neboť šlo od začátku o zastírací manévr s cílem dostat domů nenápadně českého velvyslance v Rusku. „Na úvod, kdy jsme si řekli, co je nového, tak mi říkal, že poletí do Moskvy a ten obsah se týkal očkování, že tam chystá cestu. Toto tam zaznělo, to můžu potvrdit,“ řekl ve středu pro server iDnes.cz hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.  

Ten se s Hamáčkem na ministerstvu vnitra potkal ve čtvrtek 15. dubna dopoledne, tedy pár hodin před klíčovým setkáním Hamáčka se šéfy tajných služeb, policie a státního zastupitelství. A dva dny před tím, než premiér Andrej Babiš spolu se šéfem ČSSD oznámili Česku, co se odehrálo v roce 2014 ve Vrběticích a kdo to má na svědomí. „Dnes jsem se sešel s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. Hovořili jsme o dalším směřování ČSSD. Dohodli jsme se na další spolupráci, Martin bude pokračovat jako náš odborný mluvčí pro oblast místního rozvoje,“ napsal ostatně Hamáček veřejně na svůj twitterový účet. O Vrběticích, natož v tom smyslu, že by šéf ČSSD chtěl kauzu vyobchodovat za vakcínu Sputnik, podle Netolického tehdy nepadlo ani slovo. „Zcela odmítám spekulace, že by přede mnou zaznělo propojení Vrbětic s touto cestou. Já jsem o Vrběticích nevěděl,“ vysvětluje hejtman pro iRozhlas.

Jasné je jedno: je to dokonale upachtěné, jak se na současnou sociální demokracii sluší. Vždycky je lepší říkat pravdu. V opačném případě totiž hrozí, že se chytnete do pasti vlastních výroků a vykrucování. Aspoň to mohl Hamáčkovi poradit jeho čerstvě jmenovaný náměstek a už nějaký čas jeho poradce Michal Hašek. Sám s tím má celkem bohaté zkušenosti.

sinfin.digital