Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Taťána le Moigne, veganské emoji a kapitalismus bez přívlastků. Komentář Tomáše Jirsy

Taťána le Moigne, veganské emoji a kapitalismus bez přívlastků. Komentář Tomáše Jirsy

Ten, kdo otevřel čtvrteční Hospodářské noviny, s údivem koukal na popis „kriminální“ organizace jménem Google. Brutálně a neférově drtí konkurenci, vydavatele a vlastně v Čechách skoro neplatí daně. A bude muset platit gigantické pokuty. Až se čtenář musí divit, proč ty samé Hospodářské noviny loni vyhlásily Taťánu le Moigne, která řídí českou a slovenskou pobočku této společnosti, manažerkou roku, píše v komentáři pro Zdroj.cz Tomáš Jirsa. 

Profilový rozhovor s Taťánou le Moigne v magazínu HN Top ženy Česka je plný adoračních otázek i konstatování. Dává přitom zapomenout na to, že na rozdíl od jiných trhů v Česku Google nepřeválcoval lokální konkurenci a se Seznamem Iva Lukačoviče svádí vyrovnaný souboj. Souboj seznamového Davida s Goliášem (nebo Googliášem?). Nebo spíše Davida s Goliášem na steroidech.

Čísla Hospodářských novin z 19. července osvětlují podstatu:

„Příkladem může být právě tuzemská pobočka Googlu. Ta podle nejaktuálnějších čísel z předloňska v zemi přiznala příjmy ve výši necelých 270 milionů a zaplatila daně za osm milionů korun. Konkurenční Seznam.cz přitom v témže roce utržil 3,7 miliardy korun a státu odvedl přes 240 milionů. Do státní kasy tedy zaplatil třicetkrát více než Google. Obě firmy jsou přitom z hlediska tržního podílu srovnatelné, Google ale většinu tržeb z Česka přiznává v Irsku, kde má svou evropskou centrálu a kde na daních platí mnohem méně.“

Je to naprosto logické. Google využívá trh na absolutní maximum, v konkurenčním souboji jde na hranu a těží ze své globální výhody. Jak by řekl Václav Klaus: „kapitalismus bez přívlastků“. O to víc bije do očí, jak Google přehání budování svého obrazu jako ultimátního konatele globálního i lokálního dobra. Na Zdroji jsme informovali o kauze „salátového emoji“, kdy designéři Googlu odstranili z emoji salátu vajíčko, aby bylo „více inkluzivní pro vegany“. Jedna z mnoha věcí. Stejný positioning volí i Taťána Le Moigne, jejíž rozhovory a přednášky o firemní kultuře přetékají všeobjímajícím dobrem. Ostatně ve výše zmíněném rozhovoru prohlásila, že největší ocenění, kterého dosáhla, je to, že její čtyřicetičlenný tým (kupodivu kategorie malá/střední firma) byl vyhlášen jako nejspokojenější v celém Google.

Aktuální prozření Hospodářských novin a řady institucí dává tušit, že spokojenost googlovského týmu už asi nebude tím hlavním kritériem. Třeba v reakci na aktuální dění zařadí paní Le Moigne do svých přednášek, na které zve masivní facebooková reklama, vedle povídání o firemní kultuře ve společnosti Google i kapitolu o tom, jak z trhu vyždímat maximum a na daních odvést naprosté minimum. Bude to pak výrazně autentičtější.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1