Tato země není naše. Je Zemana a ten ji má jako hračku. Co na to Babiš?

Sedm let si Miloš Zeman hraje s Českem, jako by šlo o nějakou počítačovou hru, ne o deset milionů živých lidí. Začal pučem a končí smrtící epidemií. Rozhodnutím okamžitě nevyměnit ministra zdravotnictví, který totálně ztratil důvěru občanů, to už ale prezident přehnal. Zde už nejde „jen“ o ústavnost, demokracii a právní stát. Jde doslova o život. Andrej Babiš by to mohl zastavit lusknutím prstu. Má na to?

Kdyby Miloš Zeman jednal standardně, už bychom měli nového ministra zdravotnictví. Ostatně Romana Prymulu dokázal přijmout a jmenovat pár hodin poté, co rezignoval Adam Vojtěch. Proč nyní nejedná stejně? Premiér sám řekl, že „doufá“ ve výměnu ve čtvrtek. Slib prezidenta však zjevně nemá. I kdyby ale tohle datum vyšlo, jde o skoro týdenní zpoždění. Je evidentní, že prezident a ministr jsou domluvení. Proč? Důkaz sporem. Kdyby nebyli, neexistoval by žádný důvod zdržovat jmenování nástupce.

Situace je o to absurdnější, že Andrej Babiš nejednal z vlastní vůle, ale vynuceně, s ohledem na životní zájmy země a jejích občanů v době ohrožení. Prymuly by se nezbavoval, kdyby nemusel. Jenomže ministr bez ohledu na cokoli dalšího objektivně ztratil důvěru lidí poté, co ho načapali, že flagrantně porušuje vládní nařízení o nošení roušek a uzavření restaurací. Což po řadě předchozích selhání dále fatálně nabourává důvěru ve vládu v čase, kdy je to smrtící. Nejen politicky, ale doslova.

Přiznám se, že mě vůbec nezajímá, jaké motivy vedou Zemana k tomuto intrikaření a jaká komunikace proběhla mezi Hradem a Prymulou před tím, než otočil a místo slíbené rezignace oznámil vzpouru proti premiérovi. Vždy jsem „kremlologii“ považoval za zbytečný obor, který ve svém důsledku vede ke snaze nějak chápat jednání nepřítele a oslabuje tím vůli mu ho prostě nedovolit. I nyní platí, že premiér hodný toho jména by se příliš nezatěžoval snahou vcítit se do prezidenta, ale hledal by způsob, jak mu zatnout tipec.

Babiš má náhradu za Prymulu. Po schůzce se Zemanem ale zůstávají otázky

sinfin.digital