Televizní podzim pod čarou: Prima se pýří, Ordinace kapituluje a divák to celé odskáče

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Tuzemské komerční televize v posledních týdnech představily svá vysílací schémata pro druhou polovinu roku. Stručně řečeno: nepřekvapily; obě hlavní stanice v zásadě pokračují ve vysílání toho, co vysílaly i na jaře. Přesto však tradiční představení schémat ukázalo na trendy, které snad dříve nebyly tolik patrné. 

Především, obě televize bojují o většinového diváka ještě okatěji a nasazují proti sobě podobný typ pořadů. To v důsledku vede k tomu, že na obou stanicích běží v zásadě to samé. Za druhé, patnáctiletá dominance Ordinace v růžové zahradě je u konce. Nova uznala porážku tím, že se vzdala jednoho časového slotu a seriál bude vysílat – po dvou dílech – jen jednou týdně. A do třetice se ukázal i rozdíl v sebevědomí stanic vzhledem k tomu, jak k prezentaci svých plánů přistoupily. Zatímco Prima uspořádala obří akci, Nova změny představila v ani ne desetiminutové předtočené video-noticce. 

Venkovní reklama dostala největší zásah ze všech mediatypů. Firmy propustily až čtvrtinu lidí

Nově představená vysílací schémata připomínají druhou sezónu jakéhokoliv nekonečného televizního seriálu. I v ní jsou v podstatě už všechny karty rozdané: hlavní role jsou pevně obsazené, dějová linka nesmazatelně načrtnutá, natáčecí postupy zaběhnuté. A pokud už se má něco měnit, jde o nepodstatné drobnosti. V podobném duchu se nesou i podzimní programová schémata Novy a Primy. Tu a tam nějaký seriál ubude — na Primě show Na Pavláska či Tlouštíci, na Nově na podzim neuvidíme Kameňák, jinde nějaký seriál přibude, na opravdu velké novinky si ale budeme muset ještě půl roku počkat. Novým trumfem Primy do podzimu je tak hlavně spin-off Modrého kódu – Sestřičky, konkurence pak sází na návrat estrády Tvoje tvář má známý hlas a novou reality show Married at First Sight (český oficiální název není k dispozici, volně lze přeložit jako Oddáni na první pohled), která však ještě nemá určené datum vysílání.

Představování podzimního schématu paradoxně nebylo ani tolik o programu. Obě televizní stanice plynule pokračují v tom, co dělaly na jaře a leckterý divák by si novinek ani nevšimnul. Logicky, televize k nějakým převratům nemají příliš důvod. Prima proto, že se jí po patnácti letech podařilo pokořit krále tuzemské soap opery Ordinaci v růžové zahradě, jejíž sledovanost předčila primácká hvězda jara Slunečná. A Nova zase z důvodu, že stále čeká na dokončení svého prodeje novému vlastníkovi, takže k nějakým extra změnám a iniciativám nemá moc prostor. Skutečné změny přijdou až s novým majitelem. 

Přestože jsou programové změny pro podzim marginální, představení novinek přece jen něco ukázalo. Za prvé – Ordinace v růžové zahradě formálně kapitulovala před Slunečnou a přepustila jí jeden z časových slotů, ve kterém se obě show pravidelně střetávaly. Zatímco Slunečná se tak i na podzim bude stále vysílat v úterý a ve čtvrtek, Ordinace se z úterka stahuje a na obrazovkách se objeví – po dvou dílech – jen ve čtvrtek večer. Nova tím formálně reaguje na data sledovanosti prvního pololetí, kdy Slunečná dosahovala až o polovinu větší audience. Mimochodem – na Primě jsou úspěchem seriálu z vesnického prostředí tak nadšení, že kují železo, dokud je žhavé. Televize tak natáčí další vesnický seriál – Hvězdy nad hlavou, který by se měl na obrazovky dostat na jaře. 

Představení obou programových schémat ukázalo i to, jak zarputile obě televize cílí na stejného diváka. Patrné je to v nasazování stejných typů pořadů přímo proti sobě – a to navzdory úterní kapitulaci Ordinace vůči Slunečné. Nově tak jdou v sobotu proti sobě dvě v zásadě stejné show. Nova bude vysílat Tvoje tvář má známý hlas, zatímco Prima vsadí na podobný princip estrády Zlatá maska. Kdo tak bude chtít sobotní večery trávit bez toho, aniž by hádal, čí hlas právě na obrazovce zní, bude muset přepnout na jiné stanice. Podobný modus operandi se opakuje v prime-timech běžných dní. Proti Poldovi na Primě nasazuje Nova Policii Modravu, soap opery Slunečná a Ordinace se střetávají ve čtvrtek a ve středu bude na Nově běžet proti primáckým Sestřičkám „docu-reality ze zákulisí gynekologicko-porodnické kliniky“ Malé lásky. Obě televize si jdou za většinovým divákem tak tvrdě, že ten má ve finále menší volbu co sledovat – na obou programech totiž často najde identický typ pořadu. Stavu, kdy se dvě televize perou o jednoho diváka, pak s klidem může využít třetí hráč, který může cílit na druhou největší demografickou skupinu. 

Do třetice pak představení schémat ukázalo sebevědomí a důraz na sebeprezentaci obou televizních stanic. Prima uspořádala velkou akci s bohatým doprovodným programem na eko-statku pro mnoho stovek novinářů, zaměstnanců a obchodních partnerů, která začínala po poledni a končila nad ránem. Nova se oproti tomu vymluvila na složitou „bezpečnostní a zdravotní situaci“ a prezentovala se ani ne desetiminutovou přednatočenou video-notickou, kterou označila za „tiskovou konferenci“. Zda byly důvodem úspory či obavy z otázek na kapitulaci Ordinace, těžko říct. V čem se obě televize vyrovnaly, byl fakt, že plány na příští rok prezentovaly „firemní dvojky“. Generální ředitelé Marek Singer za Primu ani Klára Brachtlová s Janem Vlčkem za Novu si čas na představení plánů na další půlrok neudělali. 

SDÍLET
sinfin.digital