Teprve to rozjedeme, slibují Piráti a Starostové. Babiš musí mít radost

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Ještě nedávno si koalice Pirátů a STAN v průzkumech užívala třicetiprocentní volební preference a Ivan Bartoš se převtěloval do role premiéra. Teď se ale tahle dvojice stran znovu pere o prvenství s Andrejem Babišem, který ji v několika volebních modelech přeskočil, a je v defenzivě. Teprve to rozjedeme, slibují proto lídři koalice.

Jenže oni už to dávno rozjeli a spoustu lidí vylekali – včetně sebe. Piráti začali utíkat sami před sebou, ještě než se jejich virtuální vítězná jízda srazila s Babišovou kampaní. Bartoše pronásledoval jeho „mladický“ výrok, že nemá problém s muslimskou Evropou bez hranic, i faktem, že dnešní milovník EU v referendu volil proti našemu vstupu do EU. To pirátského „ekonomického experta“ a poslance Mikuláše Ferjenčíka zase dostihl jeho někdejší sen o uzákonění polyamorie.

Piráti tak dlouho opakovali, že strašidelné nápady pirátů ohledně různých daní nebo genderu jsou jen nepřátelský hoax, až se hoax stal z nich samotných. Není to nic nového: prostě jen potvrdili, že čím víc se od sebe mediálně distancujete, tím víc se k sobě nakonec přihlásíte. Jen tomu dali pravověrné pirátské kontury, které stírají rozdíl mezi realitou a parodií. A taky zapomněli, že volby nejsou žádný Pionýr, kde kvete láska. Tolik „hoaxů“ jim nikdy nemohlo projít.

sinfin.digital