Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Test Okamurou: ČSSD musí Babiše tlačit k izolaci rasistické SPD. Komentář Vratislava Dostála

Test Okamurou: ČSSD musí Babiše tlačit k izolaci rasistické SPD. Komentář Vratislava Dostála

Pokud existuje nějaký relevantní důvod pro vládní angažmá sociálních demokratů, pak je to určitě izolace rasistické a xenofobní SPD. Součástí koaličních požadavků ČSSD by proto mělo být odvolání předsedy SPD z vedení sněmovny, stejně jako všech ostatních zástupců strany z rozličných sněmovních výborů a komisí. A pokud to Andrej Babiš myslí s vládou se sociální demokracií vážně, měl by podobný požadavek bez mrknutí oka akceptovat. Ostatně pokud chce být v Evropě považován za aspoň trochu standardního politika, je to také v jeho zájmu.

Kupodivu o ničem podobném sociální demokraté na tiskové konferenci po jednání předsednictva nemluvili. Přitom si jsou moc dobře vědomi, že hnutí ANO disponuje záložní většinou právě s SPD a také s komunisty. A pokud hledají pojistky proti tomu, aby je Babiš nevydíral a neobcházel, možná by po něm mohli ze všeho nejdříve požadovat, aby v nejbližším možném termínu prosadil na program sněmovny odvolání Tomia Okamury z vedení komory a volbu jeho náhradníka.

Jednak by to byl pro Hamáčka před referendem silný argument pro vládní angažmá, zároveň by to bylo konkrétní a hmatatelné opatření a především důkaz, že to Babiš myslí s ČSSD skutečně vážně. Doposud sice do médií předseda hnutí ANO říkal, že s ní chce seriózně jednat, avšak reálné kroky například na půdě sněmovny jednoznačně ukazovaly, že systematicky pracuje s většinou s SPD a KSČM. Naposledy se to projevilo tento týden při volbě předsedy komise pro dohled nad GIBS.

A o tom, že by Okamura měl být izolován, psát nemusíme. Xenofobní a rasistická strana, jejíž předseda pohrdá oběťmi holocaustu, nesmí být ve vyspělé společnosti za žádných okolností považována za standardní politický subjekt, natož aby byl vtažen do dohod o vládní většině. A je bezpochyby znakem úpadkové fáze české politické kultury, že s Okamurou Babiš dosud seriózně jednal a byl ochoten se při hlasování o důvěře o jeho stranu opřít, stejně jako to, že mu k tomu umetal cestu prezident Miloš Zeman.

Pokud by Babiš Okamurovo odvolání z čela sněmovny prosadil, výrazně by tím šance na vznik menšinové vlády složené z hnutí ANO a ČSSD, které by při hlasování o důvěře nějakým způsobem pomohla KSČM, zvýšil. Hamáček totiž bude dovnitř strany potřebovat skutečně silný argument. Jinak referendum prohraje, neboť je prostě faktem, že jde pro sociální demokracii o mimořádně riskantní manévr. A nic na tom nemění ústupky Babiše a vcelku slušná nabídka. ČSSD dostane – jak požadovala – vnitro, a navíc další resorty, ve kterých může prosazovat svůj program.

Babiš se ale nechce vzdát postu premiéra, přitom je tady ještě pořád dost voličů, kteří nepovažují trestně stíhaného předsedu vlády za zrovna optimální variantu. Na podzim jsou navíc komunální a senátní volby a ČSSD musí zvolit takovou strategii, která bude nejefektivnější pro její politické přežití, případně opětovnou expanzi. A je sporné, zda ji k obnově důvěry voličů může pomoct případné vládní angažmá. Zkrátka a dobře: i kdyby se ČSSD podařilo izolovat Okamuru a ve vládě by prosadila velkou část svého programu, na vládnutí s Andrejem Babišem může i tak zase doplatit.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744