Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Test Okamurou: ČSSD musí Babiše tlačit k izolaci rasistické SPD. Komentář Vratislava Dostála

Test Okamurou: ČSSD musí Babiše tlačit k izolaci rasistické SPD. Komentář Vratislava Dostála

Pokud existuje nějaký relevantní důvod pro vládní angažmá sociálních demokratů, pak je to určitě izolace rasistické a xenofobní SPD. Součástí koaličních požadavků ČSSD by proto mělo být odvolání předsedy SPD z vedení sněmovny, stejně jako všech ostatních zástupců strany z rozličných sněmovních výborů a komisí. A pokud to Andrej Babiš myslí s vládou se sociální demokracií vážně, měl by podobný požadavek bez mrknutí oka akceptovat. Ostatně pokud chce být v Evropě považován za aspoň trochu standardního politika, je to také v jeho zájmu.

Kupodivu o ničem podobném sociální demokraté na tiskové konferenci po jednání předsednictva nemluvili. Přitom si jsou moc dobře vědomi, že hnutí ANO disponuje záložní většinou právě s SPD a také s komunisty. A pokud hledají pojistky proti tomu, aby je Babiš nevydíral a neobcházel, možná by po něm mohli ze všeho nejdříve požadovat, aby v nejbližším možném termínu prosadil na program sněmovny odvolání Tomia Okamury z vedení komory a volbu jeho náhradníka.

Jednak by to byl pro Hamáčka před referendem silný argument pro vládní angažmá, zároveň by to bylo konkrétní a hmatatelné opatření a především důkaz, že to Babiš myslí s ČSSD skutečně vážně. Doposud sice do médií předseda hnutí ANO říkal, že s ní chce seriózně jednat, avšak reálné kroky například na půdě sněmovny jednoznačně ukazovaly, že systematicky pracuje s většinou s SPD a KSČM. Naposledy se to projevilo tento týden při volbě předsedy komise pro dohled nad GIBS.

A o tom, že by Okamura měl být izolován, psát nemusíme. Xenofobní a rasistická strana, jejíž předseda pohrdá oběťmi holocaustu, nesmí být ve vyspělé společnosti za žádných okolností považována za standardní politický subjekt, natož aby byl vtažen do dohod o vládní většině. A je bezpochyby znakem úpadkové fáze české politické kultury, že s Okamurou Babiš dosud seriózně jednal a byl ochoten se při hlasování o důvěře o jeho stranu opřít, stejně jako to, že mu k tomu umetal cestu prezident Miloš Zeman.

Pokud by Babiš Okamurovo odvolání z čela sněmovny prosadil, výrazně by tím šance na vznik menšinové vlády složené z hnutí ANO a ČSSD, které by při hlasování o důvěře nějakým způsobem pomohla KSČM, zvýšil. Hamáček totiž bude dovnitř strany potřebovat skutečně silný argument. Jinak referendum prohraje, neboť je prostě faktem, že jde pro sociální demokracii o mimořádně riskantní manévr. A nic na tom nemění ústupky Babiše a vcelku slušná nabídka. ČSSD dostane – jak požadovala – vnitro, a navíc další resorty, ve kterých může prosazovat svůj program.

Babiš se ale nechce vzdát postu premiéra, přitom je tady ještě pořád dost voličů, kteří nepovažují trestně stíhaného předsedu vlády za zrovna optimální variantu. Na podzim jsou navíc komunální a senátní volby a ČSSD musí zvolit takovou strategii, která bude nejefektivnější pro její politické přežití, případně opětovnou expanzi. A je sporné, zda ji k obnově důvěry voličů může pomoct případné vládní angažmá. Zkrátka a dobře: i kdyby se ČSSD podařilo izolovat Okamuru a ve vládě by prosadila velkou část svého programu, na vládnutí s Andrejem Babišem může i tak zase doplatit.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232