Testování do škol má pravidla, která nemohl vymyslet nikdo příčetný. V kombinaci se šmejdskými testy je to nefalšovaná parodie

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Ministerstvo školství zveřejnilo pravidla testování žáků ve školách. Když pomineme, že úřad nakoupil testy, jejichž kvalita je přinejmenším pochybná a budou stačit zhruba jen na dva týdny, samotné pokyny MŠMT jsou zarážející. Abyste mi věřili, že toto se skutečně děje, uvedu přesnou citaci nejzásadnější části.

„Testovat se může v jakýchkoliv vhodných prostorách školy, kde je možné větrat. Testovat se bude velmi pravděpodobně v učebnách, které děti důvěrně znají. Testovat se může ale i v tělocvičnách nebo jiných vhodných prostorách školy. V budoucnu se bude moci testovat i venku, ovšem pouze v případě, že je venkovní teplota v rozmezí 15 °C až 30 °C,“ píše se v pokynech MŠMT.

V praxi to v podstatě znamená, že se starší děti budou převážně testovat samy ve třídě, a pokud někdo z nich bude pozitivní, všichni zamíří do karantény na dva týdny. Menším dětem budou moci ve třídě pomáhat i rodiče, tudíž tam v jednu chvíli může být klidně 60 lidí. Skutečně pozoruhodné pandemické opatření.

Školy, které se rozhodnou testovat jinde než ve třídách, mají v zásadě dvě možnosti. Každé ráno se modlit, že bude více než 15 stupňů a budou moci testovat venku. V některých případech půjde o stovky lidí na jednom místě, ale to je ještě ta lepší varianta. Pokud bude méně než 15 stupňů, pak je tady tělocvična. Takřka ideální podmínky přenosu k viru.

Teď si můžeme říct, jak to funguje jinde, kde stát věří svým občanům. V Rakousku se žáci testují doma a škola jim prostě důvěřuje. Samozřejmě, že se mohou objevit podvody, nicméně tomu se nedá čelit tak, že vymyslíte ještě násobně horší systém s tím, že občané mohou podvádět. A to si představte, že jsou země, kde vám stačí jeden PCR test, na který dostanete potvrzení. Opět stačí jen nastavit kapacity. Tak nějak to zkrátka vypadá ve skutečné civilizaci.

Česko si opět zvolilo tu nejhorší možnost. Místo opatření, které má ulevit rodičům, ekonomice a dětem, vymyslelo systém, který je tak hloupý, že ve výsledku může pandemii na první pohled zhoršit. A to je pořád ve vzduchu problém, že testy jsou jen na dva týdny. Na druhou stranu, když dojdou, bez nich to za těchto podmínek horší nebude.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké možnosti mají školy, které se rozhodnou testovat jinde než ve třídách?
  • A jak to chodí ve státech, které věří svým občanům?
sinfin.digital