Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle jsou největší bizáry voleb. Jenže se jim nejde jen smát. Glosa M. Žižkové

Tohle jsou největší bizáry voleb. Jenže se jim nejde jen smát. Glosa M. Žižkové

K silnici se pomalu blíží utrápená seniorka s chodítkem. Už to vypadá, že se jí podaří přejít. Pak se k ní ale zezadu přiřítí skupinka zahalených žen a muž s arabským šátkem na hlavě jí chodítko v honbě za sociálními dávkami podrazí. Seniorce zbydou jen oči pro pláč. Na podkresu dramatické hudby přitom zaznívá: „Budete si moc vybrat, zda dát peníze našim dětem a seniorům, nebo muslimům a Afričanům.“ Do voleb zbývá jen o něco víc než dva týdny, a na České televizi tak odstartovala oblíbená disciplína vysílání volebních spotů. Tento konkrétní patří Bloku proti islamizaci a jedním z těch, které stanovily nové dno.

Podle zákona mají kandidující strany na ČT a v Českém rozhlasu k dispozici celkem čtrnáct hodin vysílacího času. Experti se shodují, že klipy s výsledky voleb příliš nezamíchají. Jak upozornil v rozhovoru pro INFO.CZ Karel Komínek z Institutu politického marketingu, nový smysl jim přinesla až existence sociálních sítí. „Tím, že si strany mohou spoty nahrát na Youtube, případně je nasdílet na sociální sítě, tak jim to vdechlo nový život,“ popisuje expert.

Pro mnohé představují humorné rozptýlení do deštivých podzimních dnů. Na internetu se to už hemží dohady, které video obsadí pomyslnou nejvyšší příčku absurdity. A je z čeho vybírat. Kromě utrápených stařenek se klipy hemží i rodinami idylicky usazenými kolem stolu, nad nimiž se ale vznáší mrak hrozící islamizace. Řád národa – Vlastenecká unie si rovnou vybral jako hudební podkres skladbu skupiny Ortel Pochodeň. Zástupci DSSS se zas prochází po zřejmě severočeském sídlišti, v očích jim žhne odhodlání zatočit se všemi „nepřizpůsobivými“ a samozřejmě také s Evropskou unií.

V klipu Rozumných pak sedí s knihovnou v zádech a sepjatýma rukama krajní pravičák Adam B. Bartoš. No a pak jsou tu Realisté a jejich slib pro každého člena rodiny. Takže „pro tátu obranu rodiny, pro mámu bezpečný domov a pro naše děti českou budoucnost“. Ale děti to musí být slušně vychované, jak dokazuje klip Tomia Okamury a jeho strany – nyní zrovna SPD. Ten prý zajistí třistatisícový příspěvek těm, kteří „řádně vychovávají své děti“. Jak a z čeho? Budeme se muset nechat překvapit.

Zkrátka je z čeho vybírat a nad čím se pobavit. V pozadí se ale vine o něco temnější linka. Výše zmiňované klipy jedno spojuje. Rozdmýchávání strachu z imaginární hrozby a následná mnohdy nereálně velkorysá nabídka ochrany. Cílení na základní emoce a pudy se ukazuje jako účinné znovu a znovu. V současných volbách, těch minulých i několik dekád dozadu. A mohlo by se zdát jako okrajové vzhledem k tomu, že na Youtube si zmíněné spoty pustí několik stovek, u těch úspěšnějších několik tisíc diváků. A ani na ČT nebude jejich sledovanost nijak závratná.

Nebezpečnější je to, co opět vypovídají o české společnosti (a podobně by se dalo nahlížet i na další volby v Evropě či USA). Přestože v Česku žijeme v zemi, které se umísťuje na „vítězných místech“ žebříků porovnávajících bezpečnost, ekonomice se daří a nezaměstnanost se drží rekordně nízko, určitá část lidí se bojí o svou budoucnost. O to, že o ten „rodinný stůl zalitý sluncem“, přijde. Ať už kvůli uprchlíkům z islámských zemí, jejichž počet se v Česku dá stále počítat na prstech, nebo nepřizpůsobivým. Jak opakovaně ukazují průzkumy nejen v tuzemsku, přetrvává obava, že děti se nebudou mít lépe než rodiče. Proto je tak účinné v klipech slibovat, že se politici postarají o jejich bezpečnou budoucnost.

A pak je tu ještě jedna věc. Klipům okrajových stran je snadné se smát, už kvůli většinou absolutně amatérskému a kýčovému zpracování. Jenže podobná sdělení voliči slyší i z klipů za podstatně větší peníze. Od stran, které mají mnohem větší šanci, že v příštích letech budou ovlivňovat směr Česka. To, co je normální nahlas říct, se za poslední léta zjevně posunulo. Až do doby, kdy si krajní pravice stěžuje, že její slovník vykrádají mainstreamoví politici. Tak veselou podívanou…

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1