Tradiční Zeman ve vánočním čase zkritizoval novináře i opozici. Podpořil očkování a připustil konec Babiše

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pokud lze něco vyzdvihnout ve vánočním poselství prezidenta, je to výzva, aby se lidé nechali očkovat proti koronaviru. Ve všem ostatním jsme mohli slyšet klasického Zemana: nechutně se otřel o novináře, kritizoval opozici a bezmezně velebil vládu. Ta podle něj bojuje, zatímco jiní pouze mluví. „A proto bych vám chtěl říci, nestřílejte na provazochodce, má svých starostí dost,“ řekl. V závěru pak připustil, že se Babišovi po volbách nemusí podařit sestavit novou vládu.

Celé vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana bylo protkáno dominantním tématem koronaviru. „Dnešní hodnocení bude bohužel smutné. Zasáhla nás epidemie koronaviru, kterou jsme možná dokázali překonat díky profesoru Prymulovi v její první vlně, ale pak jsme usnuli na vavřínech a domnívali jsme se, že jsme tuto epidemii potlačili. Říkala to opozice, která vyzývala k rozvolnění, říkala to vláda, a především si to přála celá veřejnost. Díky tomu došlo k druhé vlně epidemie, ještě horší než té předchozí.“

Zeman zopakoval starý bonmot, že jen hlupák opakuje stejnou chybu dvakrát, zatímco inteligent se dopouští zcela nových chyb. Důrazně tudíž odmítl, abychom vládu Andreje Babiše vyzývali k dalšímu uvolnění opatření. Opakovaně lidi nabádal, aby se nechali očkovat. Což byl vedle poděkování zdravotníkům, hasičům, policistům, vojákům a také dobrovolníkům jediný pozitivní moment celého projevu. „Na obzoru je svítání, a to svítání se jmenuje očkování. Chtěl bych všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali nic na ty, kdo vyzývají, abychom nenosili roušky, abychom se nenechali očkovat a abychom žili tak, jako kdyby tady epidemie vůbec neexistovala.“

Dle očekávání se zastal také vlády, která podle něj odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci. Škoda že Zeman neřekl v čem přesně. Celý vládní boj s covidem byl přece ze všeho nejvíc jeden velký a nekonečný festival marnosti, chaosu a nepředvídatelných opatření. Sledovali jsme to dlouhé měsíce a vidíme to i dnes. Pokud navíc Zeman tvrdí, že opozice a média bezmocnou vládu leda tak ostřelovaly, zapomněl dodat, že přesně to mají opoziční politici i novináři v popisu práce. Navíc opozice skutečně nemá za úkol „konat“. A to, že Česko zasáhla pandemie, přece neznamená, že si vláda může nárokovat její nekritickou podporu. 

Zeman v neposlední řadě nemluví pravdu, pokud tvrdí, že opozice nepřišla s vlastním plánem či zcela konkrétními návrhy. Pokud si tedy prezident myslí, že skutečná opozice měla v těžkých dobách s vládou spolupracovat, případně měla navrhnout svůj vlastní program, je vedle. Doporučit bychom mu snad mohli, aby se on sám rozvzpomenul na časy, kdy byl lídrem opozice. Na tehdejším premiérovi nenechal nit suchou, Česko označoval populisticky za spálenou zemi.

sinfin.digital