Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragický požár, při kterém umíraly děti: Kemerovo se může kdykoliv opakovat. Komentář Vladimira Melichova

Tragický požár, při kterém umíraly děti: Kemerovo se může kdykoliv opakovat. Komentář Vladimira Melichova

Přinášíme překlad textu ruského publicisty Vladimira Melichova, který zveřejnil na svém FB profilu po tragické události v Kemerově.

Měli bychom konečně pochopit, že strašlivé a tragické události, vznikající u nás nezávisle jedna na druhé, jsou ve skutečnosti články jednoho řetězu, jehož hlavním pojítkem je absolutní pohrdání lidským životem v naší zemi. Otrávené děti ve Volokolamsku, mrtví v obchodním centru v Kemerovu a všechny podobné tragédie jsou událostmi stejné povahy.

Zaprvé

Tyto situace jsou typické pro všechny regiony Ruska, nejen pro skládky odpadů nebo pro identická obchodní centra. Žijeme ve stále toxičtějším a nebezpečnějším prostředí. Proč je tomu tak, je velmi dobře patrné z reakcí lidí na skandál týkající se volokolamské skládky Podobné skládky existují a otravují svým obsahem tisíce sídlišť, ale neméně, ba mnohem více, jsme tráveni emisemi škodlivin produkovanými naším průmyslem, špatnou kvalitou vody a potravin, mizernou kvalitou našeho zdravotnictví atd.

Masové protesty ve Volokolamsku jsou naprosto srozumitelné – trpěly děti a jejich rodiče se za ně postavili. Ale z různých dalších důvodů trpí mnohem více dalších dětí a často s mnohem tragičtějšími následky, tragédie v Kemerovu budiž toho důkazem.

Bohužel umíme protestovat jen proti tomu, co se dotklo konkrétně nás, a absolutně nejsme schopni ani ochotni vidět příčiny těchto tragédií – ve státní struktuře a vládní moci, která takový režim vytvořila.

Zadruhé

Teď se pohoršují nad tím, že se zodpovídat budou pouze pěšáci jako například hlava Volokolamského okresu J. Gavrilov. Ale při současné vertikální struktuře státní moci jsou obětními beránky naprosto všichni – s výjimkou Nejvyššího. Nezáleží na tom, kdo z nich to odskáče – podstatu systému to nezmění. Může být zbaven funkce šéf okresu nebo šéf oblasti, ale na jejich místo přijdou další a všechno se bude jen znovu opakovat – tuhle skládku zavřou a bezstarostně otevřou jinou.

Zatřetí

Kolikrát jsem při takových lokálních protestech, kdy se lidé postavili proti té či oné hanebnosti, slyšel: “Do politiky nás netahejte, my řešíme praktický problém”, nebo “my nepotřebujeme politiku, nám jde o tohle či tamto.” Takže pochopitelně i ve Vololamsku byli všichni okázale “mimo politiku” – a stačilo pouze zmínit, že protestující přijede podpořit Navalnyj a už to bylo samé “my jsme apolitičtí” a “radikály tady nechceme”.

Co s vámi, blahoslavení chudí duchem, tuhle skládku možná zavřou “bez politiky”, ale všechno to ostatní, co vás ohrožuje, vás bude ohrožovat dál, dokud se vaše děti nebo děti vašich dětí znovu neocitnou v nemocnici. V této souvislosti bych rád připomněl, co se před několika lety dělo na řece Chopjor, když v roce 2012 ruská vláda schválila rozvoj těžby niklu v Novokoperském okrese.

Když jsem byl pozván na společné setkání a následnou konferenci, na níž měla být přítomna všechna sdružení proti těžbě niklu v oblasti, řekl jsem divákům, že tento problém lze řešit pouze následovně:

1) Je nutné sloučit všechna “antiniklová” sdružení v jedno a vytvořit koordinační centrum zástupců všech dříve vytvořených spolků.

2) Takto sjednocené hnutí by mělo navrhnout POLITICKÉ požadavky a společně usilovat o odvolání představitelůmístních samospráv a okresů a gubernátora Voroněžské oblasti. Pokud by se podařilo nahradit hlavy okresů a místních samospráv lídry protestního hnutí, s jejich pomocí pak lze plně zablokovat chystané kroky UGMK /Uralská hornicko-metarulgická společnost), která chce v oblasti spustit geologické průzkumné vrty.

První bod mého doporučení byl, byť s obtížemi, přijímán, nicméně druhý bod byl drtivou většinou přítomných zcela odmítnut, v důsledku čehož nebyl naplněn ani první bod. K žádnému sloučení nedošlo a cesta politických požadavků byla zcela opuštěna.

Dalších pět let bojovalo každé “antiniklové” sdružení na vlastní pěst, sepisovalo petice, pořádalo protesty, ale politická reprezentace oblasti dělala to, co měla nařízeno shora. Konečným výsledkem bylo asi tři staprovedených zkušebních vrtů, zásahy do podzemních vod, následkem čehož se lidé v oblasti začali trávit vodou špatné kvality.

Nejdřív se zhoršila kvalita vody ve studnách…

Pak začaly rudnout rybníky a jezera…

A v tomto roce je už téměř veškerá voda v podél řeky Chopjor nevhodná pro lidi. Ale lidé ji pijí dál a pomalu tak tráví sebe i své děti.

A tak to bude vždy, dokud se nenaučíme chápat příčinný vztah mezi režimem v naší zemi a důsledky, kterými takové státní zřízení zasahuje do našich životů.

Dokud tohle nepochopíme, budeme přežívat od jedné tragédie k další kolébáni nadějí, že stačí předcházet našim problémům, protože problémy sousedů se nás netýkají.

Překlad textu publikoval web TAPOLITIKA.CZ

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1