Trávníček: Jiří Pospíšil se zasloužil o českou pravici

27. 02. 2019 • 16:20

KOMENTÁŘ MATĚJE TRÁVNÍČKA | V roce 2014 se chtěl na kongresu občanských demokratů stát pravou rukou Petra Nečase. Alespoň tak to tehdy řekl ve svém kandidátském projevu. Zaměnil však Petra Fialu za Petra Nečase a (možná právě proto) nakonec nebyl zvolen ani řadovým místopředsedou.

Jeho kroky pak zamířily k TOP 09, za kterou v koalici se STAN získal v témže roce z druhého místa kandidátky mandát poslance Evropského parlamentu. Když pak strana neměla nikoho lepšího, stal se jejím předsedou. Pod jeho vedením pak topkaři utekli hrobníkovi z lopaty, když uhráli solidní výsledek ve volbách na pražský magistrát. Pospíšil tím tehdy utnul spekulace o připravovaném vnitrostranickém puči.

Pojďme do současnosti

Teď povede kandidátní listinu se staronovým partnerem, hnutím STAN, do Evropského parlamentu. Starostové a nezávislí dokázali na kandidátku natáhnout spoustu regionálních stran a dokonce i Zelené. Pak se hrálo o pozici lídra kandidátky, a i v tomto souboji Pospíšil uspěl.

Společná kandidatura nominálně pravicové TOP 09 a fakticky nalevo stojících Zelených ale v řadách obou stran způsobila poprask a rozčarování. Například Mladí zelení vypověděli straně memorandum o spolupráci. A proti společné kandidátce se vyslovila i topácká ikona mladých, Dominik Feri. Pochopitelně. Základní programová východiska obou stran jsou v příkrém rozporu. Nakonec to ale klaplo. A právě v tom tkví zásluha Jiřího Pospíšila o českou pravici.

V situaci, kdy sociálně ultraliberální a ekonomicky kdesi v oblasti sociální demokracie stojící Zelení koalují se stranou, která se hlásí k ekonomické pravici, vzniká pro ekonomickou i sociální pravici pouze win-win scénář.

Pravičáci stojí a tleskají s rukami nad hlavou

Buď Pospíšilův projekt uspěje a vnitřní hlasy zelených ultras ztratí na váze, protože přece nedává smysl bojovat proti něčemu, co mělo úspěch. Nebo naopak společná kandidátka shoří ve volebním pekle, což přiloží polínka do ohně již dávno rozděleného zeleného hnutí a povzbudí vnitřní pnutí mezi liberály a konzervativci uvnitř TOP 09. 

Ať tak či onak. Ekonomicky liberální a sociálně konzervativní pravice může už dnes slavit. Jiří Pospíšil dokázal neutralizovat a rozložit její zelený protipól. Případné shoření TOP 09 v eurovolbách (přičemž osobně nevěřím, že k němu v nějaké fatální podobě dojde) by pro ni bylo jen třešničkou na dortu. Ať už Pospíšilův projekt dopadne jakkoli, zelenému hnutí dokázal (byť patrně nezamýšleně) zasadit úder, se kterým se bude muset minimálně několik let vyrovnávat.

Pospíšil chce posílat i učně na zkušenou do EU. Proč lídr TOP 09 nepodpořil umělce?>>>