Trávníček: Pitomci v referendu | info.cz

Články odjinud

Trávníček: Pitomci v referendu

Winston Churchill kdysi řekl, že nejlepší argumentem proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem. Aktuální výzkum Churchillova slova potvrzuje.

Noah Carl z Cambridgeské univerzity a jeho kolegové zkoumali v souvislosti s Brexitem povědomí britské veřejnosti o Evropské unii. Nabídli celkem 15 pravdivých i smyšlených tvrzení, o kterých měli respondenti říct, zda jsou pravdivá či nepravdivá. A výsledky stojí za pozornost.

39 % dotázaných nevědělo, že Rakousko je členem Evropské unie. 31 % respondentů se naproti tomu domnívalo, že členem Unie je i Švýcarsko. A vůbec nejhůře si Britové vedli v odpovědích na tvrzení, že EU zaměstnává více úředníků než britská vláda, správně odpovědělo jen 29 % respondentů.

Ale abychom nebyli jen kritičtí, 86 % respondentů správně uvedlo, že na jim předložené fotografii je skutečně šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Což ovšem trochu kalí fakt, že téměř polovina dotázaných, 45 % nevědělo, že Evropská komise není parlamentem Evropské unie.

Vše z výše uvedeného nahrává každému, kdo tvrdí, že o Brexitu rozhodli pitomci, kteří nemají o Evropské unii ani potuchy. Výzkum však i tuto tezi vyvrací. Carl a spol. se totiž zabývali i vazbou mezi správnými odpověďmi a hlasováním v referendu a data v tomto ohledu žádnou vazbu nezaznamenávají. Jinými slovy, zastánci odchodu i stoupenci setrvání Británie v EU se v testu v průměru mýlili stejně.

Vlastně se není čemu divit. Voliči rozumí tomu, co je živí. Na rozhodování si najímají ve volbách své volené zástupce. A ti by měli dělat svoji práci a nepřehazovat svou odpovědnost zpět na voliče vypisováním referend.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud