Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trest za rasismus: Trefa do černého, přesněji bílého. Komentář Jiřího X. Doležala

Trest za rasismus: Trefa do černého, přesněji bílého. Komentář Jiřího X. Doležala

Soud rozhodoval v případě facebookových projevů rasismu a potvrdil, že justice je zatím poměrně spolehlivou pojistkou demokracie. Rozsudek je přesně takový, jaký by si normální člověk za podobné výstřelky, které soud trestal, představoval.

S nástupem sociálních sítí nám nastoupil na scénu nový fenomén: rasismus facebookových internetových diskusí. Je nechutný, nepřijatelný a trestuhodný. Ale jak, sakra, adekvátně trestat nový a verbální zločin? Nepodkopeme si tím svobodu slova? Okresní soud v Kladně ukázal, že se s ním umí česká justice spravedlivě a adekvátně vypořádat.

Student David Šmíd se zapojil do loňské velké a emoční diskuse o gestu Radka Bangy. Ten při předávání hudebních cen demonstrativně odešel, když měl přebírat cenu zpěvák Hnídek, schovaný za výhrůžným pseudonymem Ortel. O gestu se strhla celonárodní diskuse a onen nešťastný student do diskuse napsal: „Ano, tak se tleská nacismu, teď už zbývá ho rozšířit, co nejvíc to půjde, protože takoví kokoti černí, Židi a tak dál musí opustit naši vlast, bílou vlast, Evropu a táhnout někam do prdele, nebo ještě lépe poslat je do plynu jako dřív.“

Výrok je doslova opřeshubu a přes svůj hluboký respekt ke svobodě slova si myslím, že takovéhle projevy jsou trestuhodné. Když se budeme vzájemně posílat do plynu — zatím verbálně — tak to dříve nebo později nějakou etnickou válkou skutečně skončí. Proto by všichni posílači do plynu měli jít před soud. Ať už posílají do plynu Židy, muslimy, Romy, nebo cyklisty — ke genocidě se prostě vyzývat nesmí a je dobře, že je to zakázané.

Na druhé straně mince se nám ovšem pošklebuje svoboda slova. Jedna ze základních vymožeností demokracie, jeden ze způsobů, jimž se v demokratické společnosti zajišťuje zpětná vazba. A je rozhodně špatně, když ve společnosti začnou prosazovat nějaké hodnoty tou metodou, že všechny, kteří říkají něco jiného, zavřou do vězení. To samo o sobě totiž demokracii ohrožuje zcela zásadně. Takže kde hledat rozumný kompromis?

Kladenský soud přihlédl k tomu, že je student dvacetileté tele, které se za svoje výroky omluvilo a jež nacamralo na Facebook kydy, kterých dnes lituje. K činu se nejen přiznal, ale také se od činu distancoval. A soud vyřkl (sic!) ortel, jemuž je třeba zatleskat. Mládenec nevyvázne bez trestu, ale rozhodně nepůjde sedět. On si svůj prohřešek odmaká.

Soud mu totiž za ty rasistické projevy uložil trest sta hodin veřejně prospěšných prací. Takže — mládenec si bude do smrti pamatovat, že nemá nabádat k plynování občanů, ale zároveň jej nebude celoživotně stigmatizovat a traumatizovat pobyt v kriminále, který by pro něj byl zcela jistě mimořádně těžký — už vzhledem k jeho věku. Spravedlnosti bylo učiněno zadost, a nedošlo k žádným kolaterálním ztrátám. Takže soudu děkuji a apeluji na potrestaného, aby si svůj trest odpracoval při údržbě židovského hřbitova.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744