Trump a demokracie: rok po zvolení do funkce. Komentář Alexeje Anisina | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump a demokracie: rok po zvolení do funkce. Komentář Alexeje Anisina

Trump a demokracie: rok po zvolení do funkce. Komentář Alexeje Anisina

Trumpův první rok na postu prezidenta byl extrémně polarizující, a ještě více prohloubil neshody mezi republikány a demokraty. Sice se mu skvěle podařilo uspokojit vlastní voličskou základnu, současně tím ale přilil olej do již zapáleného ohně kulturních střetů v otázkách rasy, imigrace či policejní brutality. Jeho sesazení je však spíše nepravděpodobné.

Je naprosto legitimní říci, že Trump je, navzdory své populistické rétorice, mimořádně slabým prezidentem. Má velmi nízkou prestiž u veřejnosti a zároveň jen malou vyjednávací sílu v Kongresu. Do dnešního dne se mu nepodařilo prosadit žádný významný právní předpis, a to, že nedokázal uspět ani s revidovaným zákonem o zdravotní péči, je až pozoruhodné. Kongres, skládající se ze Sněmovny reprezentantů a Senátu, je z většiny pod kontrolou republikánů, což by mu teoreticky mělo umožnit podstatnou legislativu protlačit. To se však, zčásti i kvůli vnitrostranickým rozporům mezi samotnými republikány, nestalo.

Trump a jeho vliv na demokracii ve světě

Donald Trump svým jednáním konstantně a opakovaně poškozuje významné mezinárodní instituce, jako se to stalo i v případě Organizace spojených národů. Jeho proslov na půdě OSN, ve kterém vyhrožoval Severní Koreji zničením, byl neslýchaný akt, jakého se v minulosti žádný americký prezident nedopustil, jistě ne takovýmto způsobem. Trump stojí také za vystoupením Spojených států z UNESCO, čímž otevřeně znevážil další významnou mezinárodní kulturní instituci.

Co se týká česko-amerických vztahů, zde prozatím zůstává status quo beze změn. Trump nezpochybnil členství v NATO a svou cestou do Polska či vysláním viceprezidenta Mikea Pence naopak potvrdil americkou vojenskou pomoc v Pobaltí.

Trump a veřejnost

Jak naznačují hodnocení veřejnosti, není Trump mezi Američany příliš oblíben a lidé jsou s federální vládou v tuto chvíli ještě nespokojenější než před jeho nástupem do funkce. Jeho přímočarý bezhlavý projev, ve kterém se nebojí dotknout některých citlivých otázek, a který je svou povahou až extrémistický či revolucionářský, však může lidem imponovat, a to zejména jeho skalním voličům. Stejný trend ovšem sledujeme i v dalších zemích, včetně České republiky.

Navzdory vysokým sázkám u bookmakerů i podané žádosti o spuštění procesu impeachmentu kalifornským demokratickým poslancem Bradem Shermanem je vysoce nepravděpodobné, aby byl Trump sesazen Kongresem, který je ovládaný republikány. Musel by se dopustit opravdu velmi závažného zločinu nebo výrazné protiprávní činnosti.

O autorovi
Alexei Anisin, Ph.D. je lektor na katedře Mezinárodních vztahů a diplomacie, Anglo-American University v Praze

Překlad a editace textu: Miluše Kozlíčková

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.