Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump a demokracie: rok po zvolení do funkce. Komentář Alexeje Anisina

Trump a demokracie: rok po zvolení do funkce. Komentář Alexeje Anisina

Trumpův první rok na postu prezidenta byl extrémně polarizující, a ještě více prohloubil neshody mezi republikány a demokraty. Sice se mu skvěle podařilo uspokojit vlastní voličskou základnu, současně tím ale přilil olej do již zapáleného ohně kulturních střetů v otázkách rasy, imigrace či policejní brutality. Jeho sesazení je však spíše nepravděpodobné.

Je naprosto legitimní říci, že Trump je, navzdory své populistické rétorice, mimořádně slabým prezidentem. Má velmi nízkou prestiž u veřejnosti a zároveň jen malou vyjednávací sílu v Kongresu. Do dnešního dne se mu nepodařilo prosadit žádný významný právní předpis, a to, že nedokázal uspět ani s revidovaným zákonem o zdravotní péči, je až pozoruhodné. Kongres, skládající se ze Sněmovny reprezentantů a Senátu, je z většiny pod kontrolou republikánů, což by mu teoreticky mělo umožnit podstatnou legislativu protlačit. To se však, zčásti i kvůli vnitrostranickým rozporům mezi samotnými republikány, nestalo.

Trump a jeho vliv na demokracii ve světě

Donald Trump svým jednáním konstantně a opakovaně poškozuje významné mezinárodní instituce, jako se to stalo i v případě Organizace spojených národů. Jeho proslov na půdě OSN, ve kterém vyhrožoval Severní Koreji zničením, byl neslýchaný akt, jakého se v minulosti žádný americký prezident nedopustil, jistě ne takovýmto způsobem. Trump stojí také za vystoupením Spojených států z UNESCO, čímž otevřeně znevážil další významnou mezinárodní kulturní instituci.

Co se týká česko-amerických vztahů, zde prozatím zůstává status quo beze změn. Trump nezpochybnil členství v NATO a svou cestou do Polska či vysláním viceprezidenta Mikea Pence naopak potvrdil americkou vojenskou pomoc v Pobaltí.

Trump a veřejnost

Jak naznačují hodnocení veřejnosti, není Trump mezi Američany příliš oblíben a lidé jsou s federální vládou v tuto chvíli ještě nespokojenější než před jeho nástupem do funkce. Jeho přímočarý bezhlavý projev, ve kterém se nebojí dotknout některých citlivých otázek, a který je svou povahou až extrémistický či revolucionářský, však může lidem imponovat, a to zejména jeho skalním voličům. Stejný trend ovšem sledujeme i v dalších zemích, včetně České republiky.

Navzdory vysokým sázkám u bookmakerů i podané žádosti o spuštění procesu impeachmentu kalifornským demokratickým poslancem Bradem Shermanem je vysoce nepravděpodobné, aby byl Trump sesazen Kongresem, který je ovládaný republikány. Musel by se dopustit opravdu velmi závažného zločinu nebo výrazné protiprávní činnosti.

O autorovi
Alexei Anisin, Ph.D. je lektor na katedře Mezinárodních vztahů a diplomacie, Anglo-American University v Praze

Překlad a editace textu: Miluše Kozlíčková