Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump správně tlačí Turecko do rohu. Výsledky budou překvapivé. Komentář Marka Hudemy

Trump správně tlačí Turecko do rohu. Výsledky budou překvapivé. Komentář Marka Hudemy

Propast ve vztazích mezi Tureckem a Západem dosáhla nové hloubky. Spojené státy uvalily tento týden sankce na dva členy turecké vlády kvůli zadržování amerického pastora v Turecku. Je to dosud nevídaný krok proti zemi, která je spojencem USA a členem Severoatlantické aliance a který může mít dalekosáhlé a nezamýšlené důsledky.

Cíl amerických sankcí je přitom dost specifický. Nejde o to změnit chování Turecka, které se paktuje s nepřáteli USA a Evropy, jako jsou Rusko a Írán, a které hromadně porušuje lidská práva. Americký prezident Donald Trump se chce jen pomstít svému dosavadnímu příteli, tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi za to, že ho podle jeho názoru podvedl při vyjednávání. Trumpova administrativa totiž údajně vyjednávala s Tureckem složitý obchod, který měl vést k osvobození amerického evangelického pastora Andrewa Brunsona zadržovaného v Turecku.

Brunson je v Turecku de facto jako rukojmí. Erdogan by ho rád vyměnil za tureckého duchovního Fetullaha Gülena žijícího v Americe. Gülena Erdogan obviňuje ze zosnování pokusu o vojenský puč, který ho měl v roce 2016 svrhnout z postu tureckého prezidenta. Formálně je Brunson obviněn ze spojení s Gülenisty a také s kurdskými teroristy. Důkazy pro to jsou dost absurdní. Od návštěv Kurdů v jeho chrámu po internetové spiknutí, do kterého jsou zapojeni evangelíci, mormoni a islamisté a členové amerických tajných služeb.

Ovšem vydání Gülena, proti kterému Turci nemají dostatečné důkazy, je kvůli americkému právnímu systému nemožné. Tak se Trumpova administrativa rozhodla pro výměně pastora za v Americe vězněného tureckého bankéře a v Izraeli zadrženou Turkyni podporující teroristickou organizaci Hamás. Jenže když už se vše rozjelo, Turci začali požadovat víc. Celý obchod se zhroutil. Naštvaný Trump pohrozil sankcemi a nakonec je americké ministerstvo financí skutečně uvalilo na tureckého ministra spravedlnosti a jeho kolegu z vnitra. Oba přijdou o svůj majetek v USA a v amerických bankách a možnost využívat americký finanční systém.

I tyhle velmi slabé sankce dokázaly poslat tureckou měnu na rekordní minimum vůči dolaru a oslabit tureckou burzu. Turecká vláda ale své stanovisko nezměnila. Pastora nevydá a naopak vyhrožuje vlastními sankcemi vůči Spojeným státům. Erdogan prohlásil, že neustoupí před „evangelikální sionistickou mentalitou“ s odkazem na náboženské skupiny, které podporují Trumpa. Celý případ tak může skončit patem. Nebo Washington, jak se zdá po dalším kole americko-tureckého vyjednávání, své sankce proti Turecku přitvrdí. 

Erdogan pak bude muset pravděpodobně ustoupit a Brunsona propustit. Aby se turecké hospodářství, které je ve špatném stavu, zcela nezhroutilo a on sám nebyl svržen. V tom případě to ale jen posílí Erdoganovu rétoriku tvrdící, že Západ je nepřítelem Turecka a znemožňuje mu uspět a bude se ještě více orientovat na Írán a Rusko, od kterého už přes protesty USA kupuje zbraně.

Opačná situace by mohla nastat jen v tom případě, pokud by došlo ke spirálovitému stupňování sankcí, ty by skutečně vážně poškodily tureckou ekonomiku a ochromily zemi. Erdogan by pak ztratil svoji aureolu záruky tureckého blahobytu a musel by odstoupit či by byl svržen. Turecko by muselo změnit svoji politiku, ale zároveň by ztratilo svoji dosavadní stabilitu.

Každopádně v obou případech bude výsledkem něco, co americký prezident Donald Trump rozhodně předem nezamýšlel.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1