Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump to dělá chytřeji než Obama, říká muslimům, že své radikály musí zničit sami. Komentář Viliama Bucherta

Trump to dělá chytřeji než Obama, říká muslimům, že své radikály musí zničit sami. Komentář Viliama Bucherta

Donald Trump při cestě do Saúdské Arábie a Izraele několikrát pozitivně překvapil. Na rozdíl od svých předchůdců George W. Bushe a Baracka Obamy v souvislosti s islamismem a terorismem nepředstíral žádný idealismus, nepoužíval bushovskou ostrou rétoriku, ani absurdní obamovské předstírané mesiášství. Nový americký prezident popsal situaci jasně: Nenechá Ameriku zatáhnout do další velké války v islámském světě. Spojené státy zde budou hrát velmi důležitou roli, jenže vzkaz zněl jednoznačně – musíte si poradit především sami.

Trump daleko více, než se čekalo, nastavil pravidla, za kterých se nejsilnější supervelmoc bude v muslimském světě a konkrétně na Blízkém a Středním východě i v severní Africe angažovat. Na rozdíl od Bushe si nehrál tolik s pojmy „svoboda a demokracie“, ani jako Obama neříkal, že Amerika bude stát na „té správné straně historie“.

Poměrně překvapivě volil Trump mimořádně uvážlivá slova, když hovořil o samotném islámu. Nenechal se vyprovokovat k drsnému odsouzení tohoto náboženství jako takového, jak to často dělají politici v Evropě. Nepletl si islám a radikální islamismus. Oddělil je.

Podle projevů v Saúdské Arábii a Izraeli už můžeme tušit, čeho se v případě regionu, který tolik ovlivňuje Evropu, za prezidenta Trumpa dočkáme.

Izrael, a to by mělo pro Evropu sloužit jako čítankový příklad, je největším spojencem v oblasti. Je to hráz proti radikalismu a extremismu. Chvílemi bylo až dojemné, jak Izraelci konečně pookřáli, že někdo je skutečně „s nimi“. A nebylo to jen proto, že Trumpova dcera Ivanka konvertovala k judaismu.

Hlasité varování vyslal americký prezident Íránu. Už v prezidentské kampani o něm hovořil jako o „zlu“ a v tom správně pokračuje. „Všechny národy musí spolupracovat na izolaci Íránu… a modlit se za den, kdy íránský lid dostane spravedlivou vládu, kterou si zaslouží,“ tvrdil Trump. I proto byly podepsány zbrojní dohody se Saúdskou Árábií, které se mnohým nelíbí. Ta je sice nedemokratickým režimem, ale je to největší vojenská reálná protiváha Íránu v oblasti.

Je zajímavé, že Donald Trump nejrůznější islámské monarchie a diktatury neškolil v oblasti demokracie a jak se dalo pochopit z jeho náznaků, nebude na ně primárně útočit přes oblast lidských práv. Amerika na ně nezapomene, ale prezident řekl, že „naše partnerství zlepší bezpečnost díky stabilitě, nikoli jejím radikálním narušováním. A pokud to bude možné, budeme usilovat o postupné reformy, ne o náhlou intervenci.“ Tím podle všeho narážel na Libyi, kde vojenský zásah Západu vyvolal nekonečný chaos a anarchii.

Trump v posledních dnech také několikrát varoval, že Spojené státy nebudou nést enormní finanční a lidské zatížení související se zničením islámských teroristů a radikálů. „Státy na Blízkém východě nemohou počítat s tím, že americká moc za ně rozdrtí jejich nepřítele. Tyto státy se musí samy rozhodnout, jakou budoucnost chtějí pro sebe a pro své děti.“

To je snad nejdůležitější vzkaz, který Donald Trump na Blízkém východě zanechal. Spojené státy konečně říkají, a to je opět poučení pro Evropu, že muslimové musí své radikály zničit sami, jinak se žádného řešení nedočkáme. Zda se to stane, to už bude jiný příběh.

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1