Trump zvýšil sázky ve hře s atomovým Kimem. Je připravený na válku? Komentář Marka Hudemy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zvýšil sázky ve hře s atomovým Kimem. Je připravený na válku? Komentář Marka Hudemy

Trump zvýšil sázky ve hře s atomovým Kimem. Je připravený na válku? Komentář Marka Hudemy

Americký prezident Donald Trump zrušil schůzku se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, která se měla konat 12. června v Singapuru a kde měla být ohlášena denuklearizace Korejského poloostrova. Důvodem jsou podle Trumpa nepřátelské projevy Severní Koreje vůči USA a Kimova současně podává přátelskou ruku a hrozí jadernou katastrofou.

Z dopisu, ve kterém Trump Kimovi oznamuje zrušení schůzky, není jasné, co bude následovat. Severní Korea se určitě jen tak bez jednání a bez nátlaku svých jaderných zbraní nevzdá. Kim má přitom i rakety, které by dokázaly atomové hlavice pravděpodobně dopravit na území USA a tak zabít či zranit minimálně statisíce lidí, takže Trump musí nějak severokorejský problém řešit.

První možností je, že Trump prostě jen zvyšuje sázky a jen tlačí na Kima, aby se skutečně vzdal co největší části svého jaderného programu a udělal co největší ústupky. Americký prezident schůzku zruší jen na chvíli a ta se nakonec bude konat. Ať už 12. června, nebo později. Napovídají tomu některé formulace v Trumpově dopisu jako „velmi jsem se na setkání s Vámi těšil“, či „smysl má pouze dialog“ a „těším se na setkání s Vámi jednoho dne.“ Kim navíc může Trumpovi „vzkázat“, pokud svůj postoj změní, a summit se pak bude konat.  Většinou dobře informovaný americký deník The Wall Street Journal dokonce napsal, že podle nejmenovaného činitele z Bílého domu jde jen o chytrou Trumpovu taktiku v rámci vyjednávání před summitem. Plánované setkání může být kdykoliv znovu obnoveno, tvrdí The Wall Street Journal.

K tomu, aby takto mohl Trump s Kimem jednat, ale potřebuje zároveň klacek. Nějakou hrozbu, která Severní Koreu donutí k dalším ústupkům. Ekonomické sankce vůči Pchjongjangu už jsou téměř na maximu. Šlo by sice ještě zcela izolovat severokorejskou diktaturu americkou námořní blokádou, ale to by bylo těžko proveditelné kvůli odporu Číny a Ruska. Zbývá tak jen vojenský zásah. Ostatně Trump Kimovi napsal, že Spojené státy mají k dispozici „tak obrovský a mocný jaderný arzenál, že se modlím k Bohu, abych ho nemusel použít.“ Otázkou ale je, nakolik je tato hrozba reálná a zda ji jako reálnou vyhodnotí i Kim Čong-un.

Válka USA se Severní Koreou by si vyžádala obrovský počet obětí, stačí připomenout, že v dosahu korejského dělostřelectva je jihokorejské hlavní město Soul s deseti miliony obyvatel a že Severní Korea by ho mohla srovnat se zemí. Nehledě na to, že by nakonec došlo k použití jaderných, chemických a možná i biologických zbraní. Přitom pouze pokud Trumpova hrozba válkou bude reálná, stane se skutečným nástrojem k dotlačení Severokorejců k jednání. V opačném případě, tedy pokud ji Pchjongjang nebude brát vážně, může vést nakonec paradoxně k válce.

Napětí mezi Severní Koreou a USA pak poroste a to nakonec může dotlačit Trumpa skutečně k vojenské akci. I když to bude znamenat spoustu lidských obětí a obrovskou zátěž pro americkou armádu, která bude muset být kvůli Trumpově politice na Blízkém východě zároveň připravena na možný zásah proti Íránu. I s Teheránem totiž Trump nechce za nynějších okolností jednat a pokud proti Íránu nepomohou ekonomické sankce zbyde mu opět jen armáda.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.