Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump zvýšil sázky ve hře s atomovým Kimem. Je připravený na válku? Komentář Marka Hudemy

Trump zvýšil sázky ve hře s atomovým Kimem. Je připravený na válku? Komentář Marka Hudemy

Americký prezident Donald Trump zrušil schůzku se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, která se měla konat 12. června v Singapuru a kde měla být ohlášena denuklearizace Korejského poloostrova. Důvodem jsou podle Trumpa nepřátelské projevy Severní Koreje vůči USA a Kimova současně podává přátelskou ruku a hrozí jadernou katastrofou.

Z dopisu, ve kterém Trump Kimovi oznamuje zrušení schůzky, není jasné, co bude následovat. Severní Korea se určitě jen tak bez jednání a bez nátlaku svých jaderných zbraní nevzdá. Kim má přitom i rakety, které by dokázaly atomové hlavice pravděpodobně dopravit na území USA a tak zabít či zranit minimálně statisíce lidí, takže Trump musí nějak severokorejský problém řešit.

První možností je, že Trump prostě jen zvyšuje sázky a jen tlačí na Kima, aby se skutečně vzdal co největší části svého jaderného programu a udělal co největší ústupky. Americký prezident schůzku zruší jen na chvíli a ta se nakonec bude konat. Ať už 12. června, nebo později. Napovídají tomu některé formulace v Trumpově dopisu jako „velmi jsem se na setkání s Vámi těšil“, či „smysl má pouze dialog“ a „těším se na setkání s Vámi jednoho dne.“ Kim navíc může Trumpovi „vzkázat“, pokud svůj postoj změní, a summit se pak bude konat.  Většinou dobře informovaný americký deník The Wall Street Journal dokonce napsal, že podle nejmenovaného činitele z Bílého domu jde jen o chytrou Trumpovu taktiku v rámci vyjednávání před summitem. Plánované setkání může být kdykoliv znovu obnoveno, tvrdí The Wall Street Journal.

K tomu, aby takto mohl Trump s Kimem jednat, ale potřebuje zároveň klacek. Nějakou hrozbu, která Severní Koreu donutí k dalším ústupkům. Ekonomické sankce vůči Pchjongjangu už jsou téměř na maximu. Šlo by sice ještě zcela izolovat severokorejskou diktaturu americkou námořní blokádou, ale to by bylo těžko proveditelné kvůli odporu Číny a Ruska. Zbývá tak jen vojenský zásah. Ostatně Trump Kimovi napsal, že Spojené státy mají k dispozici „tak obrovský a mocný jaderný arzenál, že se modlím k Bohu, abych ho nemusel použít.“ Otázkou ale je, nakolik je tato hrozba reálná a zda ji jako reálnou vyhodnotí i Kim Čong-un.

Válka USA se Severní Koreou by si vyžádala obrovský počet obětí, stačí připomenout, že v dosahu korejského dělostřelectva je jihokorejské hlavní město Soul s deseti miliony obyvatel a že Severní Korea by ho mohla srovnat se zemí. Nehledě na to, že by nakonec došlo k použití jaderných, chemických a možná i biologických zbraní. Přitom pouze pokud Trumpova hrozba válkou bude reálná, stane se skutečným nástrojem k dotlačení Severokorejců k jednání. V opačném případě, tedy pokud ji Pchjongjang nebude brát vážně, může vést nakonec paradoxně k válce.

Napětí mezi Severní Koreou a USA pak poroste a to nakonec může dotlačit Trumpa skutečně k vojenské akci. I když to bude znamenat spoustu lidských obětí a obrovskou zátěž pro americkou armádu, která bude muset být kvůli Trumpově politice na Blízkém východě zároveň připravena na možný zásah proti Íránu. I s Teheránem totiž Trump nechce za nynějších okolností jednat a pokud proti Íránu nepomohou ekonomické sankce zbyde mu opět jen armáda.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1